Aktualności

Teatr Narodowy – podsumowanie roku 2019

Pięć premier, 455 zagranych spektakli, 76 tysięcy widzów!
Dziękujemy wszystkim twórcom, z którymi mieliśmy zaszczyt i przyjemność pracować, dziękujemy wspaniałej publiczności!

W roku 2019 przygotowaliśmy pięć premier.
W sali Bogusławskiego Michał Zadara wraz z kierowniczką muzyczną Justyną Skoczek zrealizowali nowoczesną inscenizację Zemsty nietoperza, słynnej operetki Straussa z librettem w nowym tłumaczeniu, a Maciej Prus dał premierę Letników Gorkiego, gorzko-ironicznego dramatu o wyzwaniach, przed jakimi staje inteligencja.
Na scenie przy Wierzbowej powstały dwa spektakle. Sceniczną wersję opowiadania Kazimierza Brandysa Jak być kochaną – historię kobiety zmagającej się z traumą wojennych przeżyć – przygotowała Lena Frankiewicz. Kuba Kowalski zajął się sceniczną interpretacją Ibsenowskiej Heddy Gabler – powstało przedstawienie o sile pragnienia i tęsknocie za pięknem i wolnością.
Teatr Narodowy jako pierwszy w Polsce wprowadził na scenę twórczość Martyny Majok, polsko-amerykańskiej dramatopisarki nagrodzonej Pulitzerem. Polską prapremierę IRONBOUND. Za torami, za mostem – opowieść o życiu polskiej imigrantki, która próbuje odnaleźć się w trudnej amerykańskiej rzeczywistości – na scenie Studio zrealizował Grzegorz Chrapkiewicz.

Paweł Paprocki (Basow), Mateusz Rusin (Włas), Anna Gryszkówna (Kaleria), Dominika Kluźniak (Warwara Michajłowna), Karol Dziuba (Zamysłow), Arkadiusz Janiczek (Dudakow). Fot. Krzysztof Bieliński

Paweł Paprocki (Basow), Mateusz Rusin (Włas), Anna Gryszkówna (Kaleria), Dominika Kluźniak (Warwara Michajłowna), Karol Dziuba (Zamysłow), Arkadiusz Janiczek (Dudakow) w „Letnikach” Maksima Gorkiego w reżyserii Macieja Prusa. Premiera w Teatrze Narodowym 9 listopada 2019. Fot. Krzysztof Bieliński

Teatr Narodowy, jego aktorzy i twórcy zostali wskazani w wielu kategoriach ankiety „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2018/2019” ogłoszonej przez miesięcznik TEATR – najlepszy teatr, najlepsze przedstawienia, reżyseria, scenografia, role aktorskie, muzyka, choreografia, adaptacja, debiuty, etc. Czytaj więcej →

W minionym roku zagraliśmy w siedzibie rekordową liczbę 455 spektakli (od 1997 roku), a nasze przedstawienia obejrzało 76 tysięcy widzów. W różnorodnym repertuarze jest obecnie dwadzieścia dziewięć tytułów, kilka z nich pokazywanych jest z napisami w języku angielskim. Filarami repartuaru są realizacje tekstów polskich autorów: od klasyki – Fredro i dramat romantyczny, po współczesność – spektakle na podstawie tekstów Gombrowicza, Różewicza, Mrożka, Rymkiewicza i Wojtyszki. 

Wiele naszych przedstawień cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród publiczności. Najdłużej w repertuarze pozostaje Duszyczka – przedostatni spektakl wybitnego inscenizatora i wizjonera teatru, Jerzego Grzegorzewskiego. W styczniu 2019 obchodziliśmy piętnastolecie premiery, w kwietniu przedstawienie zostało zagrane po raz 200!
Zdecydowanie miniony rok obfitował w jubileusze: 200. raz na scenie został zaprezentowany Tartuffe, odbyły się 150. przedstawienia Udręki życia oraz Mszy za miasto Arras. Teatralną „setkę” od 2019 roku mają na swoim koncie Dowód na istnienie drugiego oraz Garderobiany. Po 100. przedstawieniu po raz ostatni zagraliśmy Pożegnania.

Anna Gryszkówna (Aktorka), Jan Englert (R). Fot. Wojciech Plewiński

Anna Gryszkówna (Aktorka), Jan Englert (R) w „Duszyczce” na podstawie poematów Tadeusza Różewicza w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. Premiera w Teatrze Narodowym 30 stycznia 2004. Fot. Wojciech Plewiński

Z wieloma spektaklami występowaliśmy poza siedzibą, pokazując publiczności spoza Warszawy Mszę za miasto Arras, Madame de Sade, Garderobianego, Twórców obrazów oraz Kilka dziewczyn. Podczas wyjazdów nasze przedstawienia obejrzało ponad 3280 widzów. Odwiedziliśmy Gdynię, Lublin, Łódź i Zamość. Podczas łódzkiego Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych przedstawialiśmy Ułanów.
W październiku gościliśmy na jednym z najbardziej cenionych rosyjskich festiwali teatralnych – Międzynarodowym Festiwalu BAŁTYCKI DOM w Sankt Petersburgu. Na finał festiwalu pokazaliśmy Ślub Gombrowicza w inscenizacji Eimuntasa Nekrošiusa. Międzynarodowa publiczność reagowała entuzjastycznie i obdarzyła nas długimi owacjami, a przedstawienie zostało uhonorowane prestiżową Nagrodą Dyrekcji Festiwalu BAŁTYCKI DOM.

Mateusz Rusin (Henryk), Magdalena Warzecha (Biskup Pandulf), Danuta Stenka (Matka/Mania), Paweł Paprocki (Nosił), Anna Grycewicz (Gimnazjalistka), Paulina Korthals (Gimnazjalistka), Arkadiusz Janiczek (Zdrajca), Joanna Gryga (Gimnazjalistka)

Mateusz Rusin (Henryk), Magdalena Warzecha (Biskup Pandulf), Danuta Stenka (Matka/Mania), Paweł Paprocki (Nosił), Anna Grycewicz (Gimnazjalistka), Paulina Korthals (Gimnazjalistka), Arkadiusz Janiczek (Zdrajca), Joanna Gryga (Gimnazjalistka) w „Ślubie” Witolda Gombrowicza w reżyserii Eimuntasa Nekrošiusa. Premiera w Teatrze Narodowym 15 czerwca 2018. Fot. Krzysztof Bieliński

Prowadziliśmy także działalność edukacyjną: przez cały 2019 rok organizowaliśmy lekcje teatralne zaprojektowane dla obiorców z różnych grup wiekowych – uczestniczyło w nich ponad 2300 osób. Po raz kolejny braliśmy także udział w Festiwalu Kultury Bez Barier oraz w programie „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”. Od kilku lat nieprzerwanie kontynuujemy comiesięczne programy promocyjne „Teatr dla seniorów” i „Teatr dla studentów”.

Zapraszamy do Teatru w roku 2020! Przed nami premiery Woyzecka Büchnera w inscenizacji Piotra Cieplaka oraz Matki Joanny od Aniołów Iwaszkiewicza w reżyserii Wojciecha Farugi.
 • WIECZÓR TRZECH KRÓLI na 26. Festiwalu Szekspirowskim

  Wieczór Trzech Króli w reżyserii Piotra Cieplaka 3 sierpnia przedstawimy na 26. Festiwalu Szekspirowskim. Spektakl znalazł się w finale Konkursu o Złotego Yoricka. 

 • Podsumowanie sezonu 2021/2022

  Premiery, nagrodzona monografia Dejmek Magdaleny Raszewskiej, projekty artystyczne i edukacyjne, nagrody aktorskie – podsumowujemy sezon 2021/2022.

 • Premiery sezonu 2021/2022

  Zaplanowaliśmy już premiery sezonu 2022/2023! Rozpoczynamy Dekalogiem Kieślowskiego i Piesiewicza w reżyserii Wojciecha Farugi.

 • Przerwa wakacyjna w Teatrze

  Sprzedaż biletów online działa bez zmian. Przerwa w pracy kas, rezerwacji i sprzedaży w księgarni internetowej rozpoczyna się 1 lipca.

 • Repertuar wrześniowy

  Sezon 2022/2023 rozpoczynamy 10 września. Zapraszamy na Piknik pod Wiszącą Skałą i dziesięć innych tytułów! 

 • Październik w Narodowym

  Premiera Dekalogu w reżyserii Wojciecha Farugi. Zagramy szesnaście tytułów, jest wśród nich Maria Stuart Schillera. 

 • TEATR DLA SENIORÓW we wrześniu

  Oferta promocyjna dla seniorów obejmuje siedem tytułów, wśród propozycji Szekspirowski Wieczór Trzech Króli oraz Śnieg Przybyszewskiego.

 • TEATR DLA STUDENTÓW we wrześniu

  Studenci mogą skorzystać z promocji na siedem tytułów, wśród nich jest Hedda Gabler Ibsena i Kordian Słowackiego.

 • TEATR DLA SENIORÓW w październiku

  Dziewięć październikowych tytułów seniorzy mogą obejrzeć, kupując bilety w cenie promocyjnej. Wśród propozycji są Dziady.  

 • TEATR DLA STUDENTÓW w październiku

  Dziewięć październikowych tytułów w promocyjnej ofercie dla studentów – zapraszamy m.in. na Śnieg

 • Vouchery do Teatru Narodowego

  Długoterminowe vouchery do Teatru Narodowego to doskonały podarunek. Są dostępne online oraz w kasach Teatru. 

 • „KLASA TN. Pierwszy dzwonek” – finał projektu

  9 czerwca odbyły się pokazy pracy warsztatowej Bobo! Pokazy zwieńczyły projekt edukacyjny „KLASA TN. Pierwszy dzwonek”. 

 • „KLASA TN. Drugi dzwonek” – finał projektu

  3 i 4 czerwca odbyły się pokazy pracy warsztatowej Ukochanie! Za nami finał projektu edukacyjnego „KLASA TN. Drugi dzwonek”. 

 • Solidarni z Ukrainą | Солідарні з Україною

  Zespół Teatru Narodowego solidaryzuje się z Ukraińcami, walczącymi o niepodległość swojej ojczyzny. 

 • Narodowy w programie REZYDENCJE ARTYSTYCZNE

  Teatr Narodowy bierze udział w organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego programie „Rezydencje Artystyczne. Białoruś i Ukraina”.

 • Twoja głowa spadnie | premiera MARII STUART

  „Moja głowa była celem tych spisków, lecz to twoja spadnie!” W roli Elżbiety – Danuta Stenka, w roli Marii Stuart – Wiktoria Gorodeckaja. 

 • MARIA STUART – wybór pierwszych recenzji

  Przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów po premierze Marii Stuart Schillera w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

 • Justyna Kowalska i Mateusz Rusin nagrodzeni!

  Justyna Kowalska i Mateusz Rusin z trzecią nagrodą aktorską 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych za role w Tchnieniu Macmillana w reżyserii Grzegorza Małeckiego. Gratulujemy!

 • Żegnamy Ignacego Gogolewskiego

  Z ogromnym smutkiem żegnamy Ignacego Gogolewskiego, jednego z najwybitniejszych aktorów Teatru Narodowego. 

 • Żegnamy Jerzego Trelę

  Z wielkim żalem żegnamy Jerzego Trelę, wybitnego aktora, który należał do zespołu Teatru Narodowego w latach 1998–2000. 

 • Cykl SCENA MŁODYCH

  Zapraszamy na majowe przedstawienia. Gramy Lunapark z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego oraz Kamień wg Bronki Nowickiej.  

 • TEATR MÓJ WIDZĘ... – rozmowy z aktorkami i aktorami

  Kinga Ilgner rozmawia z: Anną Seniuk, Małgorzatą Kożuchowską, Gabrielą Muskałą, Janem Englertem, Jerzym Radziwiłowiczem, Marcinem Hycnarem. Partnerem cyklu jest Teatr Narodowy.

 • DEJMEK Raszewskiej z nagrodą PTBT!

  Wydana przez Teatr Narodowy książka Dejmek Magdaleny Raszewskiej otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. 

 • BARON MÜNCHHAUSEN... – recenzje po prapremierze

  Baron Münchhausen dla dorosłych autorstwa i w reżyserii Macieja Wojtyszki – recenzje po prapremierze. 
 • Z bagna za włosy. Rozmowa z Maciejem Wojtyszką

  Maciej Wojtyszko o Münchhausenie: „Jego sposób myślenia jest nam potrzebny zawsze, tym bardziej, im bardziej musimy się wyciągać za włosy. Z bagna albo i szamba”. 

 • Książę Łgarzy | Münchhausen w Narodowym

  Baron Münchhausen dla dorosłych – Maciej Wojtyszko główną postacią swojego dramatu uczynił uosobienie bajecznej mistyfikacji, łgarstwa, nieokiełzanej fantazji. 

 • WIECZÓR TRZECH KRÓLI – recenzje

  Przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów po premierze Wieczoru Trzech Króli albo Co chcecie w reżyserii Piotra Cieplaka.

 • Miłosne gry pozorów. Gramy Shakespeare’a!

  Miłosne intrygi, zamiany ról, gry pozorów, dźwiękowa feeria – Wieczór Trzech Króli w inscenizacji Piotra Cieplaka. Premiera spektaklu odbyła się 4 grudnia 2021.

 • Rozmowa z Piotrem Cieplakiem

  „To będzie spektakl o bogactwie, wielości odcieni, jakie słowo »miłość« może ze sobą nieść” – mówi Piotr Cieplak, który pracuje nad inscenizacją Wieczoru Trzech Króli.

 • Recenzenci o ZAMKU

  Odnotowujemy recenzje i opinie po premierze Zamku Kafki w reżyserii Pawła Miśkiewicza.

 • „Gdzie jest mój zamek?” | Kafka w Narodowym

  Zamek w reżyserii Pawła Miśkiewicza – ta przypowieść o ludzkim losie każe badać granice własnej wolności. Na premierę przedstawienia zaprosiliśmy 6 listopada 2021.

 • Bez polisy ubezpieczeniowej. Paweł Miśkiewicz o ZAMKU

  Paweł Miśkiewicz mówi o pracy nad Zamkiem Kafki: „K., główny bohater Zamku, przynosi swoje ziarno prawdy, by »zapalić« do wolnościowego zrywu”.

 • Danuta Stenka nagrodzona na Festiwalu BOSKA KOMEDIA

  Danuta Stenka za rolę Charlotty w Sonacie jesiennej otrzymała nagrodę aktorską na Festiwalu BOSKA KOMEDIA w Krakowie. Gratulujemy!

 • Danuta Stenka uhonorowana Nagrodą im. Zelwerowicza!

  Danuta Stenka została laureatką Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę Charlotty w Sonacie jesiennej. Gratulujemy!

 • SONATA JESIENNA w Kaliszu – nagrody za kreacje aktorskie!

  Danuta Stenka z Grand Prix, Zuzanna Saporznikow ze Specjalną Nagrodą Aktorską – nagrodami 61. Kaliskich Spotkań Teatralnych. Gratulujemy!

 • Danuta Stenka z Nagrodą im. Ireny Solskiej!

  Danuta Stenka została uhonorowana Nagrodą im. Ireny Solskiej za wybitne osiągnięcia aktorskie. Gratulujemy!

 • Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida dla Danuty Stenki!

  Danuta Stenka została uhonorowana Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida za rolę Charlotty w Bergmanowskiej Sonacie jesiennej. Gratulujemy!

 • Wielka Nagroda „Dwóch Teatrów” dla Ewy Wiśniewskiej

  Ewa Wiśniewska została uhonorowana Wielką Nagrodą Festiwalu „Dwa Teatry” za wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. Gratulujemy!

 • Cykl AKTORZY/SENIORZY

  Teatr Narodowy jest partnerem internetowego projektu Leny Frankiewicz, filmowego cyklu, na który składają się rozmowy o teatrze z seniorkami i seniorami zawodu aktorskiego.

 • Cykl POECI POLSCY online #kulturabezbarier

  Polska poezja w interpretacji Aktorów Teatru Narodowego – artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier.

 • Przedstawienia Teatru Narodowego online

  Spektakle Teatru Narodowego zrealizowane w Teatrze Telewizji – wybór ze zbiorów Ninateka.pl oraz Vod.TVP. 

 • WYKŁADY OTWARTE online (materiały audio)

  Wykłady Teatru Narodowego online dotyczące badań nad twórczością wielkich osobowości polskiej kultury.

 • Teatr Narodowy w Google Cultural Institute

  Wystawę o burzliwych dziejach Narodowej Sceny można oglądać w sieci! Zapraszamy do odwiedzenia Google Cultural Institute.

Korzystając z serwisu internetowego Teatru Narodowego akceptujesz zasady Polityki prywatności oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Plik cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookie, kliknij tutaj