Aktualności

Nie żyje Jerzy Łapiński (1940–2020)

Ze smutkiem żegnamy naszego kolegę Jerzego Łapińskiego, wybitnego aktora, związanego z Teatrem Narodowym od 1997 roku. Artysta zmarł 13 maja.

Przytaczamy wypowiedzi o JERZYM ŁAPIŃSKIM, które zostały zanotowane w czasie jubileuszu pięćdziesięciolecia pracy artystycznej aktora (2014):

Krystyna Janda: Skromny, życzliwy, czuły, dyskretny, cichy, zawsze gotowy do pracy, współpracy, wysłuchania, pomocy. Kochany – tak mówi o Nim młodzież aktorska. Kiedy wychodzi na scenę wzbudza poczucie wspólnoty z Nim i czułość. Jak sam mówi – każda rola jest darem losu – a najważniejsze to grać i pracować. Trudno znaleźć aktora, który denerwowałby się bardziej w kulisach, przed wyjściem na scenę. Spadkobierca i kontynuator najwspanialszych, najlepszych tradycji teatralnych i aktorskich. Mały – wielki człowiek.

Jan Englert: Jerzy Łapiński należał do gwiazd Teatru Wybrzeże, kiedy zdecydował się na zmianę drużyny i przeszedł do Teatru Narodowego. Warunki psychofizyczne determinują Jurka, co jest i wadą, i przywilejem. Reżyserzy cały czas chętnie go obsadzają, więc nie narzeka na brak pracy. Należy do rozpoznawalnych aktorów, ale Hamleta raczej nie zagra. A jednak w historii teatru polskiego Łapiński zostawił bardzo wyraźny ślad. Aktor klasy Łapińskiego w sposób fantastyczny wpisuje się w zespół. Teatr stanowi treść jego życia, to w nim się spełnia. Nigdy w nim nie zawiódł, nigdy nie przyczynił się do żadnego konfliktu.

Kazimierz Kutz:  Niewielkiego tego artystę nazywamy w środowisku „Łapką”. Łapka nie ma w ogóle „parcia na szkło”, zna swoje miejsce i jest pozbawiony kompleksów. Szlachetną, zawodową postawę łączy z wielkim człowieczeństwem. Niepozorny i czysty, Łapka jest  bardzo skupiony na swojej pracy. Zdobył bardzo wysoką pozycję w Teatrze Wybrzeże, gdzie pracował przez trzydzieści lat. Z Gdańska ściągnął go do Teatru Narodowego w Warszawie dyrektor Jerzy Grzegorzewski. Łapka ze swoim charakterystycznym wyglądem szybko stał się ważnym elementem jego teatru. Dzisiaj Łapka wciąż jest aktorem potrzebnym. O ile uboższy byłby teatr bez Niego…

Jerzy Radziwiłowicz (Trivelin), Jerzy Łapiński (Frontin) w „Umowie, czyli łajdaku ukaranym” Pierre’a de Marivaux w reżyserii Jacques’a Lassalle’a. Premiera w Teatrze Narodowym 5 marca 2009. Fot. Robert Jaworski

JERZY ŁAPIŃSKI był absolwentem łódzkiej PWSFTViT (1963). W latach (1968–1997) należał do zespołu Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Od 1997 roku aktor Teatru Narodowego.

Na narodowej scenie zagrał w przedstawieniach Tadeusza Bradeckiego (Jan Potocki w Saragossie wg Potockiego, 1998); Kazimierza Dejmka (Miles primus w Dialogus de Passione, 1998); Jerzego Grzegorzewskiego (Aktor w Nocy listopadowej Wyspiańskiego, 1997, 2000; Biskup Pandulf w Ślubie Gombrowicza, 1998; Dyrektor oper w Halce Spinozie Grzegorzewskiego, 1998; Jukli w Sędziach Wyspiańskiego, 1999; Proboszcz w Operetce Gombrowicza, 2000; Ksiądz w Weselu Wyspiańskiego, od 2001; Spój w Śnie nocy letniej Shakespeare’a, 2001; Sebastian w Morzu i zwierciadle Audena, 2002); Jana Englerta (Oront w Szkole żon Molière’a, 2000; Orgon w Dożywociu Fredry, 2001); Kazimierza Kutza (Pan z Przedziałkiem w Kartotece, 1999; Sitko w Na czworakach Różewicza, 2001); Zbigniewa Zamachowskiego  (Ajschylos w Żabach Arystofanesa, 2002);  Stanisława Różewicza (Cyryl w Starej kobiecie wysiaduje Różewicza, 2007); Piotra Cieplaka (role w Opowiadaniach dla dzieci wg Singera, 2007; Milczeniu o Hiobie, 2013; Królowej Śniegu Andersena; 2015 oraz w przedstawieniu Soplicowo – owocilpos. Suplement Cieplaka, 2016); Wojciecha Malajkata (Ivan Curry w Wędrowcu McPhersona, 2008); Jacques’a Lassalle’a (Frontin w Umowie, czyli Łajdaku ukaranym Marivaux, 2009; Złotnik w Lorenzacciu Musseta, 2011), Mai Kleczewskiej (Siostra zakonna w Marat/Sade Weissa, 2009); Artura Tyszkiewicza (Skierka w Balladynie Słowackiego, 2009; Dziadek w Białym małżeństwie Różewicza, 2015); Jerzego Jarockiego (Teolog w Sprawie wg Samuela Zborowskiego Słowackiego, 2011); Agnieszki Glińskiej (Profesor w Pożegnaniach wg Dygata, 2012); Marcina Przybylskiego (role w Fortepianie pijanym Waitsa, 2014).

Od długiego czasu chorował. Ostatnią premierą aktora w Teatrze Narodowym było przedstawienie Leny Frankiewicz Jak być kochaną wg Kazimierza Brandysa (2019). W kwietniu 2020 roku, w ramach cyklu online „POECI POLSCY #kulturabezbarier” nagrał wiersz Cypriana Kamila Norwida Słuchacz.

Na zdjęciach; od góry:
- Teresa Budzisz-Krzyżanowska (Don Belial de Gehenna) i Jerzy Łapiński (Jan) w Saragossie wg Jana Potockiego w reżyserii Tadeusza Bradeckiego. Premiera w Teatrze Narodowym 28 lutego 1998. Fot. Wojciech Plewiński / Archiwum Artystyczne Teatru Narodowego
- Jerzy Radziwiłowicz (Trivelin), Jerzy Łapiński (Frontin) w Umowie, czyli Łajdaku ukaranym Pierre’a de Marivaux w reżyserii Jacques’a Lassalle’a. Premiera w Teatrze Narodowym 5 marca 2009. Fot. Robert Jaworski / Archiwum Artystyczne Teatru Narodowego

Galeria:

 • WIECZÓR TRZECH KRÓLI na 26. Festiwalu Szekspirowskim

  Wieczór Trzech Króli w reżyserii Piotra Cieplaka 3 sierpnia przedstawimy na 26. Festiwalu Szekspirowskim. Spektakl znalazł się w finale Konkursu o Złotego Yoricka. 

 • Podsumowanie sezonu 2021/2022

  Premiery, nagrodzona monografia Dejmek Magdaleny Raszewskiej, projekty artystyczne i edukacyjne, nagrody aktorskie – podsumowujemy sezon 2021/2022.

 • Premiery sezonu 2021/2022

  Zaplanowaliśmy już premiery sezonu 2022/2023! Rozpoczynamy Dekalogiem Kieślowskiego i Piesiewicza w reżyserii Wojciecha Farugi.

 • Przerwa wakacyjna w Teatrze

  Sprzedaż biletów online działa bez zmian. Przerwa w pracy kas, rezerwacji i sprzedaży w księgarni internetowej rozpoczyna się 1 lipca.

 • Repertuar wrześniowy

  Sezon 2022/2023 rozpoczynamy 10 września. Zapraszamy na Piknik pod Wiszącą Skałą i dziesięć innych tytułów! 

 • Październik w Narodowym

  Premiera Dekalogu w reżyserii Wojciecha Farugi. Zagramy szesnaście tytułów, jest wśród nich Maria Stuart Schillera. 

 • TEATR DLA SENIORÓW we wrześniu

  Oferta promocyjna dla seniorów obejmuje siedem tytułów, wśród propozycji Szekspirowski Wieczór Trzech Króli oraz Śnieg Przybyszewskiego.

 • TEATR DLA STUDENTÓW we wrześniu

  Studenci mogą skorzystać z promocji na siedem tytułów, wśród nich jest Hedda Gabler Ibsena i Kordian Słowackiego.

 • TEATR DLA SENIORÓW w październiku

  Dziewięć październikowych tytułów seniorzy mogą obejrzeć, kupując bilety w cenie promocyjnej. Wśród propozycji są Dziady.  

 • TEATR DLA STUDENTÓW w październiku

  Dziewięć październikowych tytułów w promocyjnej ofercie dla studentów – zapraszamy m.in. na Śnieg

 • Vouchery do Teatru Narodowego

  Długoterminowe vouchery do Teatru Narodowego to doskonały podarunek. Są dostępne online oraz w kasach Teatru. 

 • „KLASA TN. Pierwszy dzwonek” – finał projektu

  9 czerwca odbyły się pokazy pracy warsztatowej Bobo! Pokazy zwieńczyły projekt edukacyjny „KLASA TN. Pierwszy dzwonek”. 

 • „KLASA TN. Drugi dzwonek” – finał projektu

  3 i 4 czerwca odbyły się pokazy pracy warsztatowej Ukochanie! Za nami finał projektu edukacyjnego „KLASA TN. Drugi dzwonek”. 

 • Solidarni z Ukrainą | Солідарні з Україною

  Zespół Teatru Narodowego solidaryzuje się z Ukraińcami, walczącymi o niepodległość swojej ojczyzny. 

 • Narodowy w programie REZYDENCJE ARTYSTYCZNE

  Teatr Narodowy bierze udział w organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego programie „Rezydencje Artystyczne. Białoruś i Ukraina”.

 • Twoja głowa spadnie | premiera MARII STUART

  „Moja głowa była celem tych spisków, lecz to twoja spadnie!” W roli Elżbiety – Danuta Stenka, w roli Marii Stuart – Wiktoria Gorodeckaja. 

 • MARIA STUART – wybór pierwszych recenzji

  Przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów po premierze Marii Stuart Schillera w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

 • Justyna Kowalska i Mateusz Rusin nagrodzeni!

  Justyna Kowalska i Mateusz Rusin z trzecią nagrodą aktorską 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych za role w Tchnieniu Macmillana w reżyserii Grzegorza Małeckiego. Gratulujemy!

 • Żegnamy Ignacego Gogolewskiego

  Z ogromnym smutkiem żegnamy Ignacego Gogolewskiego, jednego z najwybitniejszych aktorów Teatru Narodowego. 

 • Żegnamy Jerzego Trelę

  Z wielkim żalem żegnamy Jerzego Trelę, wybitnego aktora, który należał do zespołu Teatru Narodowego w latach 1998–2000. 

 • Cykl SCENA MŁODYCH

  Zapraszamy na majowe przedstawienia. Gramy Lunapark z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego oraz Kamień wg Bronki Nowickiej.  

 • TEATR MÓJ WIDZĘ... – rozmowy z aktorkami i aktorami

  Kinga Ilgner rozmawia z: Anną Seniuk, Małgorzatą Kożuchowską, Gabrielą Muskałą, Janem Englertem, Jerzym Radziwiłowiczem, Marcinem Hycnarem. Partnerem cyklu jest Teatr Narodowy.

 • DEJMEK Raszewskiej z nagrodą PTBT!

  Wydana przez Teatr Narodowy książka Dejmek Magdaleny Raszewskiej otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. 

 • BARON MÜNCHHAUSEN... – recenzje po prapremierze

  Baron Münchhausen dla dorosłych autorstwa i w reżyserii Macieja Wojtyszki – recenzje po prapremierze. 
 • Z bagna za włosy. Rozmowa z Maciejem Wojtyszką

  Maciej Wojtyszko o Münchhausenie: „Jego sposób myślenia jest nam potrzebny zawsze, tym bardziej, im bardziej musimy się wyciągać za włosy. Z bagna albo i szamba”. 

 • Książę Łgarzy | Münchhausen w Narodowym

  Baron Münchhausen dla dorosłych – Maciej Wojtyszko główną postacią swojego dramatu uczynił uosobienie bajecznej mistyfikacji, łgarstwa, nieokiełzanej fantazji. 

 • WIECZÓR TRZECH KRÓLI – recenzje

  Przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów po premierze Wieczoru Trzech Króli albo Co chcecie w reżyserii Piotra Cieplaka.

 • Miłosne gry pozorów. Gramy Shakespeare’a!

  Miłosne intrygi, zamiany ról, gry pozorów, dźwiękowa feeria – Wieczór Trzech Króli w inscenizacji Piotra Cieplaka. Premiera spektaklu odbyła się 4 grudnia 2021.

 • Rozmowa z Piotrem Cieplakiem

  „To będzie spektakl o bogactwie, wielości odcieni, jakie słowo »miłość« może ze sobą nieść” – mówi Piotr Cieplak, który pracuje nad inscenizacją Wieczoru Trzech Króli.

 • Recenzenci o ZAMKU

  Odnotowujemy recenzje i opinie po premierze Zamku Kafki w reżyserii Pawła Miśkiewicza.

 • „Gdzie jest mój zamek?” | Kafka w Narodowym

  Zamek w reżyserii Pawła Miśkiewicza – ta przypowieść o ludzkim losie każe badać granice własnej wolności. Na premierę przedstawienia zaprosiliśmy 6 listopada 2021.

 • Bez polisy ubezpieczeniowej. Paweł Miśkiewicz o ZAMKU

  Paweł Miśkiewicz mówi o pracy nad Zamkiem Kafki: „K., główny bohater Zamku, przynosi swoje ziarno prawdy, by »zapalić« do wolnościowego zrywu”.

 • Danuta Stenka nagrodzona na Festiwalu BOSKA KOMEDIA

  Danuta Stenka za rolę Charlotty w Sonacie jesiennej otrzymała nagrodę aktorską na Festiwalu BOSKA KOMEDIA w Krakowie. Gratulujemy!

 • Danuta Stenka uhonorowana Nagrodą im. Zelwerowicza!

  Danuta Stenka została laureatką Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę Charlotty w Sonacie jesiennej. Gratulujemy!

 • SONATA JESIENNA w Kaliszu – nagrody za kreacje aktorskie!

  Danuta Stenka z Grand Prix, Zuzanna Saporznikow ze Specjalną Nagrodą Aktorską – nagrodami 61. Kaliskich Spotkań Teatralnych. Gratulujemy!

 • Danuta Stenka z Nagrodą im. Ireny Solskiej!

  Danuta Stenka została uhonorowana Nagrodą im. Ireny Solskiej za wybitne osiągnięcia aktorskie. Gratulujemy!

 • Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida dla Danuty Stenki!

  Danuta Stenka została uhonorowana Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida za rolę Charlotty w Bergmanowskiej Sonacie jesiennej. Gratulujemy!

 • Wielka Nagroda „Dwóch Teatrów” dla Ewy Wiśniewskiej

  Ewa Wiśniewska została uhonorowana Wielką Nagrodą Festiwalu „Dwa Teatry” za wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. Gratulujemy!

 • Cykl AKTORZY/SENIORZY

  Teatr Narodowy jest partnerem internetowego projektu Leny Frankiewicz, filmowego cyklu, na który składają się rozmowy o teatrze z seniorkami i seniorami zawodu aktorskiego.

 • Cykl POECI POLSCY online #kulturabezbarier

  Polska poezja w interpretacji Aktorów Teatru Narodowego – artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier.

 • Przedstawienia Teatru Narodowego online

  Spektakle Teatru Narodowego zrealizowane w Teatrze Telewizji – wybór ze zbiorów Ninateka.pl oraz Vod.TVP. 

 • WYKŁADY OTWARTE online (materiały audio)

  Wykłady Teatru Narodowego online dotyczące badań nad twórczością wielkich osobowości polskiej kultury.

 • Teatr Narodowy w Google Cultural Institute

  Wystawę o burzliwych dziejach Narodowej Sceny można oglądać w sieci! Zapraszamy do odwiedzenia Google Cultural Institute.

Korzystając z serwisu internetowego Teatru Narodowego akceptujesz zasady Polityki prywatności oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Plik cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookie, kliknij tutaj