Aktualności

Solidarni z Białorusią

Koleżanki i Koledzy
z Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały w Mińsku,

Jesteśmy pełni podziwu dla Waszej postawy i Waszej wytrwałości w walce o prawdę.
Jesteśmy całym sercem z Wami.
Trzymajcie się!

Dyrekcja i Zespół Teatru Narodowego


Publikujemy list otwarty z dnia 31 sierpnia 2020 – Apel aktorów i pracowników Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały

Drodzy koledzy, aktorzy, reżyserzy, scenografowie, plastycy i muzycy, artyści, pracownicy teatrów dramatycznych i muzycznych, przedstawiciele środków masowego przekazu, organizacje społeczne i instytucje kulturalne całego świata!

Narodowy Teatr Akademicki im. Janki Kupały wierzy w Waszą solidarność i liczy na Wasze wsparcie.

Jesteśmy „Kupałowcami”:  aktorami i pracownikami Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały – pierwszego i najstarszego teatru Białorusi, który w tym roku obchodzi swoje stulecie.

Jesteśmy Białorusinami.                                                                                                      

Nasz kraj przechodzi przez bardzo trudny okres. Wybory prezydenckie odbyły się z poważnymi naruszeniami i potwierdzonymi faktami fałszowania głosów. Władza, zamiast podjąć dialog, do którego wzywa społeczeństwo, brutalnie dławi opór nieposłusznych.

Ludzie giną, usiłując pokojowo bronić swego życia i wolności, prawdy i sprawiedliwości. Tysiące aresztowanych poddaje się bezprecedensowej przemocy. Dziesiątki osób zaginęły.

Nasz teatr znalazł się w centrum wydarzeń. I w tej chwili jest, podobnie jak cały nasz kraj, w krytycznej sytuacji. Historia ułożyła się tak, że Teatr Kupałowski często okazywał się miejscem, gdzie rozstrzyga się los Białorusi. Tym razem także nie stoimy z boku. Otwarcie wyraziliśmy naszą solidarność z ludem Białorusi.

Dyrektor Naczelny teatru Paweł Łatuszko wspierał nas. Publicznie potępił fałszerstwo wyborcze oraz działania sił bezpieczeństwa odpowiedzialnych za brutalne rozbicie pokojowych manifestacji. Reakcja państwa była natychmiastowa: Ministerstwo Kultury Białorusi postanowiło zwolnić Pawła Łatuszkę. Na znak solidarności, artyści i pracownicy teatru masowo złożyli wypowiedzenia w ślad za dyrektorem. Uważamy za niemoralne i niedopuszczalne, abyśmy mieli w takiej sytuacji występować na scenie narodowej. W tej chwili Paweł Łatuszko jest członkiem Rady Koordynacyjnej opozycji, ustanowionej w celu pokojowego przekazania władzy. Otrzymuje groźby.

Nowego dyrektora teatru mianowano niezwłocznie. Bezzwłocznie też zamknięto teatr z nagle powstałej przyczyny „napraw sanitarnych”, po czym zaprzestano pracy na polecenie nowej dyrekcji. Od kilku dni nie wolno nam wejść do budynku teatru. W środku znajdują się służby bezpieczeństwa, a telewizja państwowa nadaje upokarzające nas reportaże, próbując szargać dobre imię teatru.

Przedstawiciele obecnych władz pozwalają sobie publicznie mówić o nas pogardliwym tonem, nazywając nasze deklaracje „fake news” i proponując nam, abyśmy wyjechali zarabiać pieniądze do Ameryki.

Nie znamy naszego dalszego losu. W tym momencie w kraju trwają aresztowania i prześladowania ludzi czynnie  broniących swoich praw.

Żądamy:

 • Uwolnienia wszystkich uwięzionych i zatrzymanych z powodów politycznych w czasie kampanii wyborczej i związanych z nią pokojowych działań.
 • Śledztwa w sprawie wszystkich przypadków stosowania przemocy wobec osób protestujących i przypadkowych. Wszczęcia postępowania karnego wobec urzędników organów porządku publicznego, którzy nadużyli swej władzy.
 • Dopuszczenia przedstawicieli mediów, adwokatów i lekarzy do wszystkich zatrzymanych.
 • Zaprzestania nacisku na pracowników, którzy uczestniczą w pokojowych protestach i wyrażają swe obywatelskie poglądy.
 • Przeprowadzenia nowych wyborów prezydenckich z nową Centralną Komisją Wyborczą i z dopuszczeniem niezależnych obserwatorów z kraju i zagranicy.

Zwracamy się do wszystkich, w nadziei na wsparcie i solidarność. Bardzo chcemy ochronić Teatr im. Janki Kupały, nasz dom.

Będziemy wdzięczni za rzetelne sprawozdania medialne z zachodzących teraz wydarzeń; jesteśmy gotowi w tym pomóc. Będziemy też wdzięczni za wszelkiego rodzaju pomoc organizacji publicznych i kolegów z całego świata – Wasze wsparcie jest teraz dla nas bezcenne.

Wszystkimi siłami walczymy o naszą wolność.

Nie mamy broni. Naszą bronią jesteśmy my sami.

Świat musi wiedzieć.

Niech żyje Białoruś. Niech żyje Teatr Kupałowski. Niech żyją wiecznie.

 

(Tłumaczenie na język polski: Teatr Narodowy)
Narodowy Teatr Akademicki im. Janki Kupały w Mińsku, sierpień 2020.
Fot. – materiał Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały

 • WIECZÓR TRZECH KRÓLI na 26. Festiwalu Szekspirowskim

  Wieczór Trzech Króli w reżyserii Piotra Cieplaka 3 sierpnia przedstawimy na 26. Festiwalu Szekspirowskim. Spektakl znalazł się w finale Konkursu o Złotego Yoricka. 

 • Podsumowanie sezonu 2021/2022

  Premiery, nagrodzona monografia Dejmek Magdaleny Raszewskiej, projekty artystyczne i edukacyjne, nagrody aktorskie – podsumowujemy sezon 2021/2022.

 • Premiery sezonu 2021/2022

  Zaplanowaliśmy już premiery sezonu 2022/2023! Rozpoczynamy Dekalogiem Kieślowskiego i Piesiewicza w reżyserii Wojciecha Farugi.

 • Przerwa wakacyjna w Teatrze

  Sprzedaż biletów online działa bez zmian. Przerwa w pracy kas, rezerwacji i sprzedaży w księgarni internetowej rozpoczyna się 1 lipca.

 • Repertuar wrześniowy

  Sezon 2022/2023 rozpoczynamy 10 września. Zapraszamy na Piknik pod Wiszącą Skałą i dziesięć innych tytułów! 

 • Październik w Narodowym

  Premiera Dekalogu w reżyserii Wojciecha Farugi. Zagramy szesnaście tytułów, jest wśród nich Maria Stuart Schillera. 

 • TEATR DLA SENIORÓW we wrześniu

  Oferta promocyjna dla seniorów obejmuje siedem tytułów, wśród propozycji Szekspirowski Wieczór Trzech Króli oraz Śnieg Przybyszewskiego.

 • TEATR DLA STUDENTÓW we wrześniu

  Studenci mogą skorzystać z promocji na siedem tytułów, wśród nich jest Hedda Gabler Ibsena i Kordian Słowackiego.

 • TEATR DLA SENIORÓW w październiku

  Dziewięć październikowych tytułów seniorzy mogą obejrzeć, kupując bilety w cenie promocyjnej. Wśród propozycji są Dziady.  

 • TEATR DLA STUDENTÓW w październiku

  Dziewięć październikowych tytułów w promocyjnej ofercie dla studentów – zapraszamy m.in. na Śnieg

 • Vouchery do Teatru Narodowego

  Długoterminowe vouchery do Teatru Narodowego to doskonały podarunek. Są dostępne online oraz w kasach Teatru. 

 • „KLASA TN. Pierwszy dzwonek” – finał projektu

  9 czerwca odbyły się pokazy pracy warsztatowej Bobo! Pokazy zwieńczyły projekt edukacyjny „KLASA TN. Pierwszy dzwonek”. 

 • „KLASA TN. Drugi dzwonek” – finał projektu

  3 i 4 czerwca odbyły się pokazy pracy warsztatowej Ukochanie! Za nami finał projektu edukacyjnego „KLASA TN. Drugi dzwonek”. 

 • Solidarni z Ukrainą | Солідарні з Україною

  Zespół Teatru Narodowego solidaryzuje się z Ukraińcami, walczącymi o niepodległość swojej ojczyzny. 

 • Narodowy w programie REZYDENCJE ARTYSTYCZNE

  Teatr Narodowy bierze udział w organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego programie „Rezydencje Artystyczne. Białoruś i Ukraina”.

 • Twoja głowa spadnie | premiera MARII STUART

  „Moja głowa była celem tych spisków, lecz to twoja spadnie!” W roli Elżbiety – Danuta Stenka, w roli Marii Stuart – Wiktoria Gorodeckaja. 

 • MARIA STUART – wybór pierwszych recenzji

  Przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów po premierze Marii Stuart Schillera w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

 • Justyna Kowalska i Mateusz Rusin nagrodzeni!

  Justyna Kowalska i Mateusz Rusin z trzecią nagrodą aktorską 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych za role w Tchnieniu Macmillana w reżyserii Grzegorza Małeckiego. Gratulujemy!

 • Żegnamy Ignacego Gogolewskiego

  Z ogromnym smutkiem żegnamy Ignacego Gogolewskiego, jednego z najwybitniejszych aktorów Teatru Narodowego. 

 • Żegnamy Jerzego Trelę

  Z wielkim żalem żegnamy Jerzego Trelę, wybitnego aktora, który należał do zespołu Teatru Narodowego w latach 1998–2000. 

 • Cykl SCENA MŁODYCH

  Zapraszamy na majowe przedstawienia. Gramy Lunapark z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego oraz Kamień wg Bronki Nowickiej.  

 • TEATR MÓJ WIDZĘ... – rozmowy z aktorkami i aktorami

  Kinga Ilgner rozmawia z: Anną Seniuk, Małgorzatą Kożuchowską, Gabrielą Muskałą, Janem Englertem, Jerzym Radziwiłowiczem, Marcinem Hycnarem. Partnerem cyklu jest Teatr Narodowy.

 • DEJMEK Raszewskiej z nagrodą PTBT!

  Wydana przez Teatr Narodowy książka Dejmek Magdaleny Raszewskiej otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. 

 • BARON MÜNCHHAUSEN... – recenzje po prapremierze

  Baron Münchhausen dla dorosłych autorstwa i w reżyserii Macieja Wojtyszki – recenzje po prapremierze. 
 • Z bagna za włosy. Rozmowa z Maciejem Wojtyszką

  Maciej Wojtyszko o Münchhausenie: „Jego sposób myślenia jest nam potrzebny zawsze, tym bardziej, im bardziej musimy się wyciągać za włosy. Z bagna albo i szamba”. 

 • Książę Łgarzy | Münchhausen w Narodowym

  Baron Münchhausen dla dorosłych – Maciej Wojtyszko główną postacią swojego dramatu uczynił uosobienie bajecznej mistyfikacji, łgarstwa, nieokiełzanej fantazji. 

 • WIECZÓR TRZECH KRÓLI – recenzje

  Przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów po premierze Wieczoru Trzech Króli albo Co chcecie w reżyserii Piotra Cieplaka.

 • Miłosne gry pozorów. Gramy Shakespeare’a!

  Miłosne intrygi, zamiany ról, gry pozorów, dźwiękowa feeria – Wieczór Trzech Króli w inscenizacji Piotra Cieplaka. Premiera spektaklu odbyła się 4 grudnia 2021.

 • Rozmowa z Piotrem Cieplakiem

  „To będzie spektakl o bogactwie, wielości odcieni, jakie słowo »miłość« może ze sobą nieść” – mówi Piotr Cieplak, który pracuje nad inscenizacją Wieczoru Trzech Króli.

 • Recenzenci o ZAMKU

  Odnotowujemy recenzje i opinie po premierze Zamku Kafki w reżyserii Pawła Miśkiewicza.

 • „Gdzie jest mój zamek?” | Kafka w Narodowym

  Zamek w reżyserii Pawła Miśkiewicza – ta przypowieść o ludzkim losie każe badać granice własnej wolności. Na premierę przedstawienia zaprosiliśmy 6 listopada 2021.

 • Bez polisy ubezpieczeniowej. Paweł Miśkiewicz o ZAMKU

  Paweł Miśkiewicz mówi o pracy nad Zamkiem Kafki: „K., główny bohater Zamku, przynosi swoje ziarno prawdy, by »zapalić« do wolnościowego zrywu”.

 • Danuta Stenka nagrodzona na Festiwalu BOSKA KOMEDIA

  Danuta Stenka za rolę Charlotty w Sonacie jesiennej otrzymała nagrodę aktorską na Festiwalu BOSKA KOMEDIA w Krakowie. Gratulujemy!

 • Danuta Stenka uhonorowana Nagrodą im. Zelwerowicza!

  Danuta Stenka została laureatką Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę Charlotty w Sonacie jesiennej. Gratulujemy!

 • SONATA JESIENNA w Kaliszu – nagrody za kreacje aktorskie!

  Danuta Stenka z Grand Prix, Zuzanna Saporznikow ze Specjalną Nagrodą Aktorską – nagrodami 61. Kaliskich Spotkań Teatralnych. Gratulujemy!

 • Danuta Stenka z Nagrodą im. Ireny Solskiej!

  Danuta Stenka została uhonorowana Nagrodą im. Ireny Solskiej za wybitne osiągnięcia aktorskie. Gratulujemy!

 • Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida dla Danuty Stenki!

  Danuta Stenka została uhonorowana Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida za rolę Charlotty w Bergmanowskiej Sonacie jesiennej. Gratulujemy!

 • Wielka Nagroda „Dwóch Teatrów” dla Ewy Wiśniewskiej

  Ewa Wiśniewska została uhonorowana Wielką Nagrodą Festiwalu „Dwa Teatry” za wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. Gratulujemy!

 • Cykl AKTORZY/SENIORZY

  Teatr Narodowy jest partnerem internetowego projektu Leny Frankiewicz, filmowego cyklu, na który składają się rozmowy o teatrze z seniorkami i seniorami zawodu aktorskiego.

 • Cykl POECI POLSCY online #kulturabezbarier

  Polska poezja w interpretacji Aktorów Teatru Narodowego – artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier.

 • Przedstawienia Teatru Narodowego online

  Spektakle Teatru Narodowego zrealizowane w Teatrze Telewizji – wybór ze zbiorów Ninateka.pl oraz Vod.TVP. 

 • WYKŁADY OTWARTE online (materiały audio)

  Wykłady Teatru Narodowego online dotyczące badań nad twórczością wielkich osobowości polskiej kultury.

 • Teatr Narodowy w Google Cultural Institute

  Wystawę o burzliwych dziejach Narodowej Sceny można oglądać w sieci! Zapraszamy do odwiedzenia Google Cultural Institute.

Korzystając z serwisu internetowego Teatru Narodowego akceptujesz zasady Polityki prywatności oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Plik cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookie, kliknij tutaj