Aktualności

Nasze czasy wydadzą się kanciaste – „Trzy siostry” w Narodowym

Jan Englert powraca do twórczości Antona Czechowa. Po zrealizowanym w 2008 roku w Teatrze Narodowym Iwanowie→, przygotował sceniczną interpretację Trzech sióstr→. Przedstawienie powstało na dużej scenie Teatru.

Pierwotnie premiera planowana była na 21 listopada 2020 roku;  ze względu na sytuację pandemiczną została przełożona i odbyła się 27 lutego.

Na zdjęciu: Michalina Łabacz, Dominika Kluźniak, Wiktoria Gorodeckaja. Zdjęcie promocyjne Trzech sióstr. Fot. Artur Wesołowski, koncepcja: ElipsyW Trzech siostrach, jednym z najważniejszych utworów światowego kanonu dramatycznego, uwaga skupiona jest na człowieku – bohaterowie szamoczą się, zagłuszają rozpacz, próbują odnaleźć wewnętrzną wolność, która pozwoliłaby im na dokonanie wyboru i działanie. Jednak grzęzną w miejscu. Piotr Mitzner w tekście Zmęczone słowa zamieszczonym w programie przedstawienia pisze: „Anton Czechow był jednym z niewielu pisarzy, których cenił Lew Tołstoj i młody autor z uprzejmości nie polemizował z patriarchą, dopóki ten nie stwierdził, że człowiekowi wystarczą trzy arszyny ziemi. »Tyle to dla trupa – oburzył się Czechow – człowiekowi potrzebna jest cała ziemia«. […] Tak, człowiek wyzwolony może objąć całą ziemię – nota bene hasło brzmi trochę po bolszewicku – a tu tymczasem nudzi się, gnije za życia. W Trzech siostrach trwa to tak długo, aż się stanie nieznośne. No i brak ludzi na miarę takiego zadania. »Często mi zarzucają, nawet Tołstoj mi zarzuca, że piszę o drobiazgach, że nie pojawiają się u mnie bohaterowie pozytywni: rewolucjoniści, Aleksandrowie Macedońscy czy chociażby, jak u Leskowa, po prostu uczciwi posterunkowi… A skąd ja ich mam wziąć?«” – mówił Czechow do Iwana Bunina*”.

W przedstawieniu, które przygotował Jan Englert, sytuacja ogromnieje w monotonii trwania i intensywności doznań – koresponduje ze współczesnością. Do głosu dochodzą: gorączka uczuć i rozumowe kalkulacje, górnolotne manifesty i skrzecząca codzienność. Na scenie życie toczy się w wielu planach. Międzyludzkie konflikty rysują się ostro, ukazując osobiste zaniechania i niespełnienia, zwykłe słabości i wielkie przewiny. „Ten dramat idealnie współgra ze współczesnością, koresponduje z tym, co obecnie dzieje się z inteligencją, która… chce  w y j e c h a ć. Nie dosłownie nawet; natomiast pragnie uciec od wszystkiego, od siebie, nie jest zdolna do podjęcia jakiejkolwiek decyzji” – podkreśla reżyser (rozmowa z Janem Englertem →).

„Nasze, trzech sióstr, życie nie było jeszcze piękne, zagłuszało nas, jak chwasty...” – mówi Irina. Czy ucieczka z potrzasku trywialnej codzienności prowincjonalnego miasteczka jest jeszcze możliwa? Może z ziemskiego trwania uda się coś wykrzesać, nadać mu kierunek, odnaleźć wartości; wreszcie – uratować inteligencki etos?  A może prawda kryje się w słowach Wierszynina, który przyznaje: „nasze czasy wydadzą się kanciaste, ciężkie, kłopotliwe, dziwne?”

Karol Pocheć, Mateusz Kmiecik, Jakub Gawlik, Michalina Łabacz, Mariusz Benoit, Marcin Przybylski, Grzegorz Małecki, Jan Frycz, Dominika Kluźniak. Fot. Krzysztof BielińskiW przedstawieniu w reżyserii Jana Englerta za scenografię i kostiumy odpowiada Andrzej Witkowski, muzykę skomponował Piotr Moss, reżyserem światła jest Audrius Jankauskas.

W rolach tytułowych występują: Dominika Kluźniak jako Olga, Wiktoria Gorodeckaja jako Masza i Michalina Łabacz w roli Iriny. Prozorowem jest Marcin Przybylski, Natalią – Milena Suszyńska. Kułygina gra Grzegorz Małecki, Wierszynina – Jan Frycz. Jako Tuzenbach występuje Piotr Kramer; Solonego gra Karol Pocheć, Czebutykina – Mariusz Benoit. W rolach młodych oficerów: Mateusz Kmiecik jako Fiedotik i Jakub Gawlik jako Rode; a w słynnych Czechowowskich epizodach: Anna Chodakowska w roli niańki Anfisy i Jacek Różański jako stróż Fierapont. W roli Muzyka występuje Konrad Żygadło. Na harfie celtyckiej gra Julia Łopuszyńska / Zuzanna Federowicz; na fortepianie Mirosław Jastrzębski. Premiera Trzech sióstr odbyła się 27 lutego w sali Bogusławskiego.

Na zdjęciu: Karol Pocheć (Wasilij Solony), Mateusz Kmiecik (Aleksiej Fiedotik), Jakub Gawlik (Władimir Rode), Michalina Łabacz (Irina), Mariusz Benoit (Iwan Czebutykin), Marcin Przybylski (Andriej Prozorow), Grzegorz Małecki (Fiodor Kułygin), Jan Frycz (Aleksandr Wierszynin), Dominika Kluźniak (Olga) w Trzech siostrach Antona Czechowa w reżyserii Jana Englerta. Fot. Krzysztof Bieliński
*Piotr Mitzner, Zmęczone słowa (tekst zamieszczony w programie przedstawienia)

Trzy siostry Antona Czechowa w reżyserii Jana Englerta | premiera 27 lutego 2021 w sali Bogusławskiego

Strona przedstawienia Trzy siostry

 • Repertuar wrześniowy

  Sezon 2022/2023 rozpoczynamy 10 września. Zapraszamy na Piknik pod Wiszącą Skałą i dziesięć innych tytułów! 

 • Październik w Narodowym

  Premiera Dekalogu w reżyserii Wojciecha Farugi. Zagramy szesnaście tytułów, jest wśród nich Maria Stuart Schillera. 

 • WIECZÓR TRZECH KRÓLI na Festiwalu Szekspirowskim

  Wieczór Trzech Króli w reżyserii Piotra Cieplaka 3 sierpnia przedstawimy na 26. Festiwalu Szekspirowskim. Spektakl znalazł się w finale Konkursu o Złotego Yoricka. 

 • 10. rocznica śmierci Erwina Axera

  5 sierpnia mija 10. rocznica śmierci Erwina Axera (1917–2012), jednego z najwybitniejszych twórców powojennego polskiego teatru.

 • Solidarni z Ukrainą | Солідарні з Україною

  Zespół Teatru Narodowego solidaryzuje się z Ukraińcami, walczącymi o niepodległość swojej ojczyzny. 

 • Przerwa wakacyjna w Teatrze

  Sprzedaż biletów online działa bez zmian. Przerwa w pracy kas, rezerwacji i sprzedaży w księgarni internetowej rozpoczyna się 1 lipca.

 • Premiery sezonu 2022/2023

  Zaplanowaliśmy już premiery sezonu 2022/2023! Rozpoczynamy Dekalogiem Kieślowskiego i Piesiewicza w reżyserii Wojciecha Farugi.

 • Podsumowanie sezonu 2021/2022

  Premiery, nagrodzona monografia Dejmek Magdaleny Raszewskiej, projekty artystyczne i edukacyjne, nagrody aktorskie – podsumowujemy sezon 2021/2022.

 • Andrzej Łapicki – wspomnienie

  10. rocznica śmierci Andrzeja Łapickiego – legendy polskiego teatru i kina, reżysera, pedagoga, dyrektora, aktora Teatru Narodowego w latach 1955–1957, 1972–1980 i w 2010 roku.

 • Żegnamy Krystynę Królównę

  Ze smutkiem żegnamy Krystynę Królównę, aktorkę Teatru Narodowego w latach 1983–1990.


 • TEATR DLA SENIORÓW we wrześniu

  Oferta promocyjna dla seniorów obejmuje siedem tytułów, wśród propozycji Szekspirowski Wieczór Trzech Króli oraz Śnieg Przybyszewskiego.

 • TEATR DLA STUDENTÓW we wrześniu

  Studenci mogą skorzystać z promocji na siedem tytułów, wśród nich są Hedda Gabler Ibsena i Kordian Słowackiego.

 • TEATR DLA SENIORÓW w październiku

  Dziewięć październikowych tytułów seniorzy mogą obejrzeć, kupując bilety w cenie promocyjnej. Wśród propozycji są Dziady oraz Twórcy obrazów.  

 • TEATR DLA STUDENTÓW w październiku

  Dziewięć październikowych tytułów w promocyjnej ofercie dla studentów – zapraszamy m.in. na Śnieg i Piknik pod Wiszącą Skałą. 

 • Vouchery do Teatru Narodowego

  Długoterminowe vouchery do Teatru Narodowego to doskonały podarunek. Są dostępne online oraz w kasach Teatru. 

 • „KLASA TN. Pierwszy dzwonek” – finał projektu

  9 czerwca odbyły się pokazy pracy warsztatowej Bobo! Pokazy zwieńczyły projekt edukacyjny „KLASA TN. Pierwszy dzwonek”. 

 • „KLASA TN. Drugi dzwonek” – finał projektu

  3 i 4 czerwca odbyły się pokazy pracy warsztatowej Ukochanie! Za nami finał projektu edukacyjnego „KLASA TN. Drugi dzwonek”. 

 • Narodowy w programie REZYDENCJE ARTYSTYCZNE

  Teatr Narodowy bierze udział w organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego programie „Rezydencje Artystyczne. Białoruś i Ukraina”.

 • Twoja głowa spadnie | premiera MARII STUART

  „Moja głowa była celem tych spisków, lecz to twoja spadnie!” W roli Elżbiety – Danuta Stenka, w roli Marii Stuart – Wiktoria Gorodeckaja. 

 • MARIA STUART – wybór pierwszych recenzji

  Przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów po premierze Marii Stuart Schillera w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

 • Justyna Kowalska i Mateusz Rusin nagrodzeni!

  Justyna Kowalska i Mateusz Rusin z trzecią nagrodą aktorską 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych za role w Tchnieniu Macmillana w reżyserii Grzegorza Małeckiego. Gratulujemy!

 • Żegnamy Ignacego Gogolewskiego

  Z ogromnym smutkiem żegnamy Ignacego Gogolewskiego, jednego z najwybitniejszych aktorów Teatru Narodowego. 

 • Żegnamy Jerzego Trelę

  Z wielkim żalem żegnamy Jerzego Trelę, wybitnego aktora, który należał do zespołu Teatru Narodowego w latach 1998–2000. 

 • Cykl SCENA MŁODYCH

  Zapraszamy na majowe przedstawienia. Gramy Lunapark z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego oraz Kamień wg Bronki Nowickiej.  

 • TEATR MÓJ WIDZĘ... – rozmowy z aktorkami i aktorami

  Kinga Ilgner rozmawia z: Anną Seniuk, Małgorzatą Kożuchowską, Gabrielą Muskałą, Janem Englertem, Jerzym Radziwiłowiczem, Marcinem Hycnarem. Partnerem cyklu jest Teatr Narodowy.

 • DEJMEK Raszewskiej z nagrodą PTBT!

  Wydana przez Teatr Narodowy książka Dejmek Magdaleny Raszewskiej otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. 

 • BARON MÜNCHHAUSEN... – recenzje po prapremierze

  Baron Münchhausen dla dorosłych autorstwa i w reżyserii Macieja Wojtyszki – recenzje po prapremierze. 
 • Z bagna za włosy. Rozmowa z Maciejem Wojtyszką

  Maciej Wojtyszko o Münchhausenie: „Jego sposób myślenia jest nam potrzebny zawsze, tym bardziej, im bardziej musimy się wyciągać za włosy. Z bagna albo i szamba”. 

 • Książę Łgarzy | Münchhausen w Narodowym

  Baron Münchhausen dla dorosłych – Maciej Wojtyszko główną postacią swojego dramatu uczynił uosobienie bajecznej mistyfikacji, łgarstwa, nieokiełzanej fantazji. 

 • WIECZÓR TRZECH KRÓLI – recenzje

  Przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów po premierze Wieczoru Trzech Króli albo Co chcecie w reżyserii Piotra Cieplaka.

 • Miłosne gry pozorów. Gramy Shakespeare’a!

  Miłosne intrygi, zamiany ról, gry pozorów, dźwiękowa feeria – Wieczór Trzech Króli w inscenizacji Piotra Cieplaka. Premiera spektaklu odbyła się 4 grudnia 2021.

 • Rozmowa z Piotrem Cieplakiem

  „To będzie spektakl o bogactwie, wielości odcieni, jakie słowo »miłość« może ze sobą nieść” – mówi Piotr Cieplak, który pracuje nad inscenizacją Wieczoru Trzech Króli.

 • Recenzenci o ZAMKU

  Odnotowujemy recenzje i opinie po premierze Zamku Kafki w reżyserii Pawła Miśkiewicza.

 • „Gdzie jest mój zamek?” | Kafka w Narodowym

  Zamek w reżyserii Pawła Miśkiewicza – ta przypowieść o ludzkim losie każe badać granice własnej wolności. Na premierę przedstawienia zaprosiliśmy 6 listopada 2021.

 • Bez polisy ubezpieczeniowej. Paweł Miśkiewicz o ZAMKU

  Paweł Miśkiewicz mówi o pracy nad Zamkiem Kafki: „K., główny bohater Zamku, przynosi swoje ziarno prawdy, by »zapalić« do wolnościowego zrywu”.

 • Cykl AKTORZY/SENIORZY

  Teatr Narodowy jest partnerem internetowego projektu Leny Frankiewicz, filmowego cyklu, na który składają się rozmowy o teatrze z seniorkami i seniorami zawodu aktorskiego.

 • WYKŁADY OTWARTE online (materiały audio)

  Wykłady Teatru Narodowego online dotyczące badań nad twórczością wielkich osobowości polskiej kultury.

 • Przedstawienia Teatru Narodowego online

  Spektakle Teatru Narodowego zrealizowane w Teatrze Telewizji – wybór ze zbiorów Ninateka.pl oraz Vod.TVP. 

 • Cykl POECI POLSCY online #kulturabezbarier

  Polska poezja w interpretacji Aktorów Teatru Narodowego – artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier.

 • Teatr Narodowy w Google Cultural Institute

  Wystawę o burzliwych dziejach Narodowej Sceny można oglądać w sieci! Zapraszamy do odwiedzenia Google Cultural Institute.

Korzystając z serwisu internetowego Teatru Narodowego akceptujesz zasady Polityki prywatności oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Plik cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookie, kliknij tutaj