Aktualności

Odszedł Eimuntas Nekrošius

Odszedł Eimuntas Nekrošius, jeden z najwybitniejszych reżyserów teatralnych na świecie. W ostatnich latach obdarzył Teatr Narodowy i polską publiczność swoją wyobraźnią, mądrością i sztuką.

Był osobowością, wokół której budowaliśmy naszą teatralną teraźniejszość i przyszłość. Miał rozpocząć w naszym teatrze pracę nad „Królem Learem” i zmarł, zostawiając królestwo bez następcy.

Jan Englert

Eimuntas Nekrošius współpracował z Teatrem Narodowym od 2015 roku. Na naszej scenie wystawił Dziady Adama Mickiewicza (2016) i Ślub Witolda Gombrowicza(2018).

„...jest w tej sekwencji wyborów literackich coś szalenie przekornego. Mickiewicz, który poszukiwał źródeł duchowości w prasłowiańskich gusłach i Gombrowicz, u którego także są kapłani, ale ludzko-ludzcy, którego zdecydowanie nie umarli interesują, ale żywi. Tę sprzeczność zaciera zresztą sam reżyser, umieszczając w materiałach medialnych przedstawienia grafikę przedstawiającą owoc, który grał znaczną rolę w jego Dziadach. Chodzi rzecz jasna o makówkę – powszechnie znaną jako główny składnik opium, zaś na Litwie używaną tradycyjnie jako element pogrzebowego obrządku”. (Szymon Kazimierczak, teatralny.pl.) 

Ostatni raz widzieliśmy go w Wilnie w czasie gościnnych występów z Dziadami.

Na zdjęciu: Eimuntas Nekrošius, Wilno, 29 października 2018 r. Fot. Bartosz Frątczak / IP Wilno


Eimuntas Nekrošius urodził się w 1952 roku w małej miejscowości Pažobris na Żmudzi, w ówczesnej Litewskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej (części ZSRR). W 1978 roku ukończył Wydział Reżyserii w Pań­stwowym Instytucie Sztuki Teatralnej (obecnie Rosyjska Akademia Sztuki Teatralnej, GITIS) w klasie Andrieja Gonczarowa. Debiutował po powrocie na Litwę w wileńskim Państwowym Teatrze Młodzieżowym inscenizacją sztuki Shelagh Delaney Smak miodu (1977). Uwagę krytyków zwrócił kilka lat później głośnymi przedstawieniami Kwadrat wg Zeka (1980), Pirosmani, Pirosmani wg Korostyliewa (1981), Miłość i śmierć w Weronie wg Antenelisa i Gedy (1982), Dzień dłuższy niż stulecie wg Ajtmatowa (1983).
W 1980 roku Nekrošius został dyrektorem wileńskiego Teatru Młodzieżowego i prowadził tę scenę przez ponad dziesięć lat. Teatr stał się wówczas centrum życia artystycznego i intelektualnego Wilna, miejscem gorących dyskusji, w których brały udział również osoby spoza środowiska teatralnego.
O ile w latach osiemdziesiątych reżyser wystawiał głównie adaptacje prozy, w latach dziewięćdziesiątych skupił się na dramacie, prostota metafory ustąpiła miejsca inscenizacyjnemu skomplikowaniu. Powstały wtedy słynne spektakle Mozart i Salieri. Don Juan. Dżuma wg Puszkina (1994), Trzy siostry Czechowa (1995), Hamlet Shakespeare’a (1997), które stanowią kanon twórczości litewskiego reżysera. To one wprowadziły go na główne sceny europejskie. Reżyser pracował w Austrii, we Włoszech, Izraelu, Rosji, Norwegii, Szwajcarii, Argentynie, Meksyku i w Stanach Zjednoczonych.
W latach 1992–1998 Nekrošius był dyrektorem Międzynarodowego Litewskiego Festiwalu Teatrów LIFE. W 1998 roku utworzył własny zespół – Meno Fortas. Pierwszym spektaklem granym pod jego szyldem był Hamlet Shakespeare’a (1997), pierwsza z wielkich inscenizacji szekspirowskich  Nekrošiusa. Dwa lata później, w 1999 roku, powstał Makbet, a w 2000 roku Otello.
Na przełomie XX i XXI wieku właśnie twórczość Shakespeare’a, a także Czechowa stały się dla Nekrošiusa głównymi punktami odniesienia. W 2000 roku reżyser inscenizował Mewę (w ramach międzynarodowego programu École des Maîtres na Biennale w Wenecji), dwa lata później Iwanowa w Teatro Argentina w Rzymie, a trzy lata później Wiśniowy sad w Fundacji Stanisławskiego w Moskwie. Po raz pierwszy podjął też pracę w operze: w 2002 roku we Florencji odbyła się premiera Makbeta Verdiego w jego inscenizacji.
Na Litwie reżyser współpracował z Narodowym Teatrem Dramatycznym w Wilnie, gdzie wystawił Boską komedię w 2002 roku i Raj w roku 2013 (oba wg Dantego) oraz z Litewskim Narodowym Teatrem Opery i Baletu, w którym zrealizował Walkirię Wagnera (2007) i Otella Verdiego (2011). Innymi głośnymi inscenizacjami  Nekrošiusa w ostatnich latach były m.in. Pieśń nad pieśniami wg Starego Testamentu (2004), Faust Goethego (2006), Anna Karenina wg Tołstoja (2008), Idiota Dostojewskiego (2009) czy Faust Gounoda (2010).
W Polsce Eimuntas Nekrošius był artystą dobrze znanym, po raz pierwszy przyjechał tu w 1986 roku. Teatr Młodzieżowy prezentował wówczas w Poznaniu, Krakowie i Warszawie przedstawienia Pirosmani, Pirosmani, Wujaszka Wanię, Precz kostucho na zawsze precz. W latach dziewięćdziesiątych reżyser regularnie pojawiał się na toruńskim festiwalu Kontakt. Tam można było obejrzeć jego Kwadrat, spektakl Mozart i Salieri, Trzy siostry, Hamleta, Makbeta i Otella. Był również gościem takich festiwali, jak Nowa Klasyka Europy w Łodzi, Konfrontacje Teatralne w Lublinie, Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach, Bydgoski Festiwal Operowy. W 1997 roku otrzymał Nagrodę im. Konrada Swinarskiego przyznawaną przez pismo „Teatr”, jako jedyny do dziś zagraniczny reżyser w historii tego wyróżnienia. W 2013 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej wyreżyserował operę Pawła Szymańskiego Qudsja Zaher.
Na naszej scenie w 2016 roku w sezonie jubileuszowym 250-lecia Teatru Narodowego wystawił Dziady Adama Mickiewicza, a ponad dwa lata później – w czerwcu 2018 roku odbyła się premiera Gombrowiczowskiego Ślubu, który okazał się ostatnim przedstawieniem reżysera

 • WIECZÓR TRZECH KRÓLI na 26. Festiwalu Szekspirowskim

  Wieczór Trzech Króli w reżyserii Piotra Cieplaka 3 sierpnia przedstawimy na 26. Festiwalu Szekspirowskim. Spektakl znalazł się w finale Konkursu o Złotego Yoricka. 

 • Podsumowanie sezonu 2021/2022

  Premiery, nagrodzona monografia Dejmek Magdaleny Raszewskiej, projekty artystyczne i edukacyjne, nagrody aktorskie – podsumowujemy sezon 2021/2022.

 • Premiery sezonu 2021/2022

  Zaplanowaliśmy już premiery sezonu 2022/2023! Rozpoczynamy Dekalogiem Kieślowskiego i Piesiewicza w reżyserii Wojciecha Farugi.

 • Przerwa wakacyjna w Teatrze

  Sprzedaż biletów online działa bez zmian. Przerwa w pracy kas, rezerwacji i sprzedaży w księgarni internetowej rozpoczyna się 1 lipca.

 • Repertuar wrześniowy

  Sezon 2022/2023 rozpoczynamy 10 września. Zapraszamy na Piknik pod Wiszącą Skałą i dziesięć innych tytułów! 

 • Październik w Narodowym

  Premiera Dekalogu w reżyserii Wojciecha Farugi. Zagramy szesnaście tytułów, jest wśród nich Maria Stuart Schillera. 

 • TEATR DLA SENIORÓW we wrześniu

  Oferta promocyjna dla seniorów obejmuje siedem tytułów, wśród propozycji Szekspirowski Wieczór Trzech Króli oraz Śnieg Przybyszewskiego.

 • TEATR DLA STUDENTÓW we wrześniu

  Studenci mogą skorzystać z promocji na siedem tytułów, wśród nich jest Hedda Gabler Ibsena i Kordian Słowackiego.

 • TEATR DLA SENIORÓW w październiku

  Dziewięć październikowych tytułów seniorzy mogą obejrzeć, kupując bilety w cenie promocyjnej. Wśród propozycji są Dziady.  

 • TEATR DLA STUDENTÓW w październiku

  Dziewięć październikowych tytułów w promocyjnej ofercie dla studentów – zapraszamy m.in. na Śnieg

 • Vouchery do Teatru Narodowego

  Długoterminowe vouchery do Teatru Narodowego to doskonały podarunek. Są dostępne online oraz w kasach Teatru. 

 • „KLASA TN. Pierwszy dzwonek” – finał projektu

  9 czerwca odbyły się pokazy pracy warsztatowej Bobo! Pokazy zwieńczyły projekt edukacyjny „KLASA TN. Pierwszy dzwonek”. 

 • „KLASA TN. Drugi dzwonek” – finał projektu

  3 i 4 czerwca odbyły się pokazy pracy warsztatowej Ukochanie! Za nami finał projektu edukacyjnego „KLASA TN. Drugi dzwonek”. 

 • Solidarni z Ukrainą | Солідарні з Україною

  Zespół Teatru Narodowego solidaryzuje się z Ukraińcami, walczącymi o niepodległość swojej ojczyzny. 

 • Narodowy w programie REZYDENCJE ARTYSTYCZNE

  Teatr Narodowy bierze udział w organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego programie „Rezydencje Artystyczne. Białoruś i Ukraina”.

 • Twoja głowa spadnie | premiera MARII STUART

  „Moja głowa była celem tych spisków, lecz to twoja spadnie!” W roli Elżbiety – Danuta Stenka, w roli Marii Stuart – Wiktoria Gorodeckaja. 

 • MARIA STUART – wybór pierwszych recenzji

  Przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów po premierze Marii Stuart Schillera w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

 • Justyna Kowalska i Mateusz Rusin nagrodzeni!

  Justyna Kowalska i Mateusz Rusin z trzecią nagrodą aktorską 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych za role w Tchnieniu Macmillana w reżyserii Grzegorza Małeckiego. Gratulujemy!

 • Żegnamy Ignacego Gogolewskiego

  Z ogromnym smutkiem żegnamy Ignacego Gogolewskiego, jednego z najwybitniejszych aktorów Teatru Narodowego. 

 • Żegnamy Jerzego Trelę

  Z wielkim żalem żegnamy Jerzego Trelę, wybitnego aktora, który należał do zespołu Teatru Narodowego w latach 1998–2000. 

 • Cykl SCENA MŁODYCH

  Zapraszamy na majowe przedstawienia. Gramy Lunapark z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego oraz Kamień wg Bronki Nowickiej.  

 • TEATR MÓJ WIDZĘ... – rozmowy z aktorkami i aktorami

  Kinga Ilgner rozmawia z: Anną Seniuk, Małgorzatą Kożuchowską, Gabrielą Muskałą, Janem Englertem, Jerzym Radziwiłowiczem, Marcinem Hycnarem. Partnerem cyklu jest Teatr Narodowy.

 • DEJMEK Raszewskiej z nagrodą PTBT!

  Wydana przez Teatr Narodowy książka Dejmek Magdaleny Raszewskiej otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. 

 • BARON MÜNCHHAUSEN... – recenzje po prapremierze

  Baron Münchhausen dla dorosłych autorstwa i w reżyserii Macieja Wojtyszki – recenzje po prapremierze. 
 • Z bagna za włosy. Rozmowa z Maciejem Wojtyszką

  Maciej Wojtyszko o Münchhausenie: „Jego sposób myślenia jest nam potrzebny zawsze, tym bardziej, im bardziej musimy się wyciągać za włosy. Z bagna albo i szamba”. 

 • Książę Łgarzy | Münchhausen w Narodowym

  Baron Münchhausen dla dorosłych – Maciej Wojtyszko główną postacią swojego dramatu uczynił uosobienie bajecznej mistyfikacji, łgarstwa, nieokiełzanej fantazji. 

 • WIECZÓR TRZECH KRÓLI – recenzje

  Przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów po premierze Wieczoru Trzech Króli albo Co chcecie w reżyserii Piotra Cieplaka.

 • Miłosne gry pozorów. Gramy Shakespeare’a!

  Miłosne intrygi, zamiany ról, gry pozorów, dźwiękowa feeria – Wieczór Trzech Króli w inscenizacji Piotra Cieplaka. Premiera spektaklu odbyła się 4 grudnia 2021.

 • Rozmowa z Piotrem Cieplakiem

  „To będzie spektakl o bogactwie, wielości odcieni, jakie słowo »miłość« może ze sobą nieść” – mówi Piotr Cieplak, który pracuje nad inscenizacją Wieczoru Trzech Króli.

 • Recenzenci o ZAMKU

  Odnotowujemy recenzje i opinie po premierze Zamku Kafki w reżyserii Pawła Miśkiewicza.

 • „Gdzie jest mój zamek?” | Kafka w Narodowym

  Zamek w reżyserii Pawła Miśkiewicza – ta przypowieść o ludzkim losie każe badać granice własnej wolności. Na premierę przedstawienia zaprosiliśmy 6 listopada 2021.

 • Bez polisy ubezpieczeniowej. Paweł Miśkiewicz o ZAMKU

  Paweł Miśkiewicz mówi o pracy nad Zamkiem Kafki: „K., główny bohater Zamku, przynosi swoje ziarno prawdy, by »zapalić« do wolnościowego zrywu”.

 • Danuta Stenka nagrodzona na Festiwalu BOSKA KOMEDIA

  Danuta Stenka za rolę Charlotty w Sonacie jesiennej otrzymała nagrodę aktorską na Festiwalu BOSKA KOMEDIA w Krakowie. Gratulujemy!

 • Danuta Stenka uhonorowana Nagrodą im. Zelwerowicza!

  Danuta Stenka została laureatką Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę Charlotty w Sonacie jesiennej. Gratulujemy!

 • SONATA JESIENNA w Kaliszu – nagrody za kreacje aktorskie!

  Danuta Stenka z Grand Prix, Zuzanna Saporznikow ze Specjalną Nagrodą Aktorską – nagrodami 61. Kaliskich Spotkań Teatralnych. Gratulujemy!

 • Danuta Stenka z Nagrodą im. Ireny Solskiej!

  Danuta Stenka została uhonorowana Nagrodą im. Ireny Solskiej za wybitne osiągnięcia aktorskie. Gratulujemy!

 • Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida dla Danuty Stenki!

  Danuta Stenka została uhonorowana Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida za rolę Charlotty w Bergmanowskiej Sonacie jesiennej. Gratulujemy!

 • Wielka Nagroda „Dwóch Teatrów” dla Ewy Wiśniewskiej

  Ewa Wiśniewska została uhonorowana Wielką Nagrodą Festiwalu „Dwa Teatry” za wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. Gratulujemy!

 • Cykl AKTORZY/SENIORZY

  Teatr Narodowy jest partnerem internetowego projektu Leny Frankiewicz, filmowego cyklu, na który składają się rozmowy o teatrze z seniorkami i seniorami zawodu aktorskiego.

 • Cykl POECI POLSCY online #kulturabezbarier

  Polska poezja w interpretacji Aktorów Teatru Narodowego – artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier.

 • Przedstawienia Teatru Narodowego online

  Spektakle Teatru Narodowego zrealizowane w Teatrze Telewizji – wybór ze zbiorów Ninateka.pl oraz Vod.TVP. 

 • WYKŁADY OTWARTE online (materiały audio)

  Wykłady Teatru Narodowego online dotyczące badań nad twórczością wielkich osobowości polskiej kultury.

 • Teatr Narodowy w Google Cultural Institute

  Wystawę o burzliwych dziejach Narodowej Sceny można oglądać w sieci! Zapraszamy do odwiedzenia Google Cultural Institute.

Korzystając z serwisu internetowego Teatru Narodowego akceptujesz zasady Polityki prywatności oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Plik cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookie, kliknij tutaj