Jubileusz 250-lecia Teatru Narodowego

Dzieje Teatru Narodowego

Siedmiotomowe Dzieje Teatru Narodowego – wielkie wydawnictwo jubileuszowe jest pierwszym kompleksowym zapisem 250-letniej historii Sceny Narodowej. 

Zobacz →

Siedziba

Wystawa online

Wystawę 250 lat Teatru Narodowego  można oglądać w sieci!

Czytaj więcej →

Zapraszamy do odwiedzenia Google Cultural Institute →


Dzieje Teatru Narodowego
— w obrazach  opowiadane:

Historia

Historia

Powstanie Sceny Narodowej 250 lat temu, jej burzliwe dzieje w XIX i XX wieku — aż po historię najnowszą.

Zobacz więcej →






Program Jubileuszu  

Przedstawiamy program dwóch sezonów jubileuszowych 

2014/2015 i 2015/2016

Zobacz → 

pamiątkowy

MEDAL 250-lecia
Teatru Narodowego 


Zobacz →

 KORDIAN 

premiera 19 listopada 2015 r.
w dniu 250 rocznicy powstania Teatru

Najważniejsze wydarzenia Jubileuszu



Jubileusz: polscy autorzy na scenach Narodowego

W sezonach jubileuszowych 250-lecia Teatru Narodowego odbyło się dziewięć premier na podstawie tekstów polskich autorów! 

Czytaj więcej →

Prapremiera „Soplicowo – owocilpoS. Suplement”,
9 czerwca 2016r.

Na zakończenie sezonu jubileuszowego prapremiera Soplicowo - owocilpoS. Suplement wg scenariusza i w reżyserii Piotra Cieplaka.

Czytaj więcej →

„PAN TADEUSZ - wszystkie słowa” — wielki maraton!

Wielki maraton sześciodniowego cyklu PAN TADEUSZ – wszystkie słowa. Dwanaście ksiąg bez skreśleń, dzień po dniu, 44 aktorów, 14 godzin, muzyka na żywo, śmiech i wzruszenie –codziennie, od 20 do 25 maja, 2016r.

Czytaj więcej →

Premiera „Dziadów”, 10 marca 2016r. — fotorelacja

Dziady Adama Mickiewicza, w reżyserii wybitnego litewskiego mistrza teatru – Eimuntasa Nekrošiusa, miały swoją premierę 10 marca 2016r.
Fotorelacja z kolejnej ważnej premiery w sezonie jubileuszowym. 

Czytaj więcej →

Rozmowy poświęcone kolejnym tomom Dziejów Teatru Narodowego wydanych w 250 rocznicę jego powstania odbywały się w audycji „Strefa Kultury” Radia Dla Ciebie w każdą niedzielę lutego po godz. 17:00.

Czytaj więcej →




Gala Jubileuszowa, 19 listopada 2015r. 

Minęło 250 lat od założenia Teatru Narodowego. 19 listopada uczciliśmy premierą Kordiana Juliusza Słowackiego w reżyserii Jana Englerta, był też urodzinowy tort. Dziękujemy gościom i wszystkim naszym widzom, z którymi spotykamy się podczas wielu teatralnych wieczorów!

Czytaj więcej →

„Dzieje Teatru Narodowego” – wydawnictwo jubileuszowe

Premiera siedmiotomowych Dziejów Teatru Narodowego przygotowanych z okazji jubileuszu 250-lecia Sceny Narodowej, 14 listopada 2015r., o godz. 17.00, na scenie Studio.  

Czytaj więcej →

Relacja z Sympozjum Teatrów Narodowych 2015

Wykład wybitnego afrykańskiego pisarza, profesora Ngũgĩego wa Thiongo, zainaugurował w dniach 20-21 listopada 2015r. Sympozjum Teatrów Narodowych z udziałem dyrektorów scen narodowych z całego świata. Po raz pierwszy obrady zostały otwarte dla publiczności.

Czytaj więcej →

Festiwal STN' 2015: „Nasza klasa” — fotorelacja

W finale IV edycji festiwalu Spotkanie Teatrów Narodowych, Lietuvos Nacionalinis Dramos Teatras pokazał Naszą klasę Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Yany Ross.

Czytaj więcej→

Festiwal STN' 2015: „Koniec historii” — fotorelacja

W grudniowej  odsłonie festiwalu Spotkania Teatrów Narodowych gościliśmy zespoły z Francji – Théâtre de Lorient oraz paryski La Colline – théâtre national z przedstawieniem Christophe’a Honoré Koniec Historii według Witolda Gombrowicza.

Czytaj więcej →

Festiwal STN' 2015: Burgtheater „Płatonow” — fotorelacja

W ramach festiwalu Spotkanie Teatrów Narodowych' 2015 austriacki teatr narodowy Burgtheater zaprezentował Płatonowa w inscenizacji łotewskiego reżysera Alvisa Hermanisa.

Czytaj więcej →

Festiwal STN' 2015: Dramaten „Rosmersholm” — fotorelacja

Inauguracja międzynarodowego festiwalu Spotkanie Teatrów Narodowych' 2015 spektaklem Rosmershlom w reżyserii Stefana Larssona w wykonaniu szwedzkiego teatru narodowego Dramaten.

Czytaj więcej →

IV edycja międzynarodowego festiwalu „Spotkanie Teatrów Narodowych”

Od października do grudnia 2015r. czołowe sceny narodowe Europy już po raz czwarty w ramach festiwalu STN' 2015 pokazują swoje najlepsze spektakle na scenie Teatru Narodowego. 

Czytaj więcej →

Festyn Teatralny WSZYSTKO GRA! – fotorelacja

250 lat Teatru Narodowego. Wielkie przyjęcie urodzinowe – Festyn Teatralny WSZYSTKO GRA! już za nami. Dziękujemy, że w tym wyjątkowym dniu byliście Państwo z nami! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Placu Teatralnego.

Czytaj więcej →

Teatr Narodowy w programie TEATR POLSKA

Teatr Narodowy bierze udział w specjalnej edycji programu objazdowego TEATR POLSKA. W maju i czerwcu 2015r., w miastach północnej Polski pokazujemy spektakle przygotowane na podstawie tekstów polskich autorów.

Czytaj więcej →

Wystawa o historii Teatru Narodowego w Google Cultural Institute!

Wystawę o 250-letnich dziejach Teatru Narodowego można już oglądać w sieci! Zapraszamy do odwiedzenia Google Cultural Institute. Ilustracja: Plac Teatralny w Warszawie ok.1872 r. (rycina)

Czytaj więcej →

Polsko-angielska publikacja o Teatrze Narodowym

Teatr Narodowy… aż po dziś / Teatr Narodowy… to the Present Day to polsko-angielska publikacja o działalności Teatru w latach 1765–2014. Już dostępna w naszej księgarni.

Czytaj więcej →

Jubileusz 250-lecia Teatru Narodowego - konferencja prasowa

Na konferencji prasowej w dniu 4 marca 2015r. przedstawiony został program Jubileuszu 250-lecia Teatru Narodowego. Na zdjęciu: Jan Englert, Krzysztof Torończyk i Tomasz Kubikowski. 

Czytaj więcej →




JUBILEUSZ 250-LECIA TEATRU NARODOWEGO:

 HONOROWY PATRONAT PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ


INSTYTUCJE FINANSUJĄCE:

       

        

logo_PZU


PATRONI MEDIALNI JUBILEUSZU:

      
                      

   

  • Anna Seniuk – 60 lat na scenie!

    Świętujemy 60-lecie debiutu Anny Seniuk! Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo, który przygotowaliśmy z okazji jubileuszu wspaniałej artystki.

  • Maryla Zielińska z Nagrodą Komitetu Nauk o Sztuce PAN

    Maryla Zielińska za książkę To. Biografia Jerzego Grzegorzewskiego otrzymała Nagrodę Komitetu Nauk o Sztuce PAN. Autorce składamy serdeczne gratulacje! 

  • Repertuar jesienny

    W październiku zapraszamy na premierę Fausta Goethego. Ponadto wśród wielu tytułów – Król Lear Shakespeare’a, Komediant Bernharda i Feblik Maciejewskiej.

  • 12. Festiwal Kultury bez Barier

    16 października zapraszamy na lekcję teatralną Za kulisami z tłumaczeniem na PJM. Zapisy (od 3 października) prowadzi Organizator Festiwalu.

  • TWÓRCY OBRAZÓW – pożegnanie z tytułem

    Twórcy obrazów z Anną Seniuk w roli głównej. Spektakl gramy 16 i 17 października, a 22 i 23 października zapraszamy na przedstawienia pożegnalne. 

  • Repertuar grudniowy

    Premiera Innych rozkoszy Pilcha w reżyserii Jacka Głomba. Wśród wielu grudniowych propozycji – Kordian Słowackiego i Faust Goethego. 

  • TEATR DLA SENIORÓW I STUDENTÓW

    Bilety w cenie od 30 do 50 zł – wiele propozycji w repertuarach od października do grudnia. Serdecznie zapraszamy!

  • FAUST – wideo zapowiedź spektaklu

    Zaglądamy do archiwum pamięci – wideo zapowiedź Fausta Goethego w reżyserii Wojciecha Farugi. 

     

  • W próbach – FAUST

    Trwają próby Fausta Goethego w reżyserii Wojciecha Farugi. Premiera przedstawienia – 26 października w Sali Bogusławskiego. 




  • W próbach – INNE ROZKOSZE

    Rozpoczęły się próby Innych rozkoszy Pilcha, przedstawienie reżyseruje Jacek Głomb. Premiera odbędzie się 7 grudnia na Scenie przy Wierzbowej. 

  • Vouchery do Teatru Narodowego

    Długoterminowe vouchery do Teatru Narodowego to doskonały podarunek. Są dostępne online oraz w kasach Teatru. 

  • PCHŁA SZACHRAJKA – 250 spektakl!

    Pchła Szachrajka będzie łobuzować na scenie po raz 250! 1 grudnia 2024 zagramy jubileuszowy spektakl na podstawie utworu Jana Brzechwy w reżyserii Anny Seniuk.

  • WIECZÓR TRZECH KRÓLI – pożegnanie z tytułem

    Intrygi, gry pozorów, wiele odmian miłości. 14 i 15 grudnia zapraszamy na ostatnie przedstawienia Wieczoru Trzech Króli Shakespeare’a w reżyserii Piotra Cieplaka. 

  • Piotr Cieplak z Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida

    Piotr Cieplak za reżyserię Czekając na Godota został uhonorowany Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida. Serdecznie gratulujemy!

  • Teatr Narodowy w ankiecie miesięcznika TEATR

    W podsumowaniu miesięcznika „Teatr” Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2023/2024 zostały wymienione spektakle oraz twórczynie i twórcy Teatru Narodowego.

  • Mariusz Benoit z Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza!

    Mariusz Benoit został uhonorwany Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę Estragona w Czekając na Godota w reżyserii Piotra Cieplaka. Serdecznie gratulujemy!

  • FEBLIK – recenzje po premierze

    Przedstawiamy opinie recenzentów i teatralnych blogerów o spektaklu Feblik Małgorzaty Maciejewskiej w reżyserii Leny Frankiewicz.

  • Czas ekstremalny | premiera FEBLIKA

    Rzeczywistość realna i magiczna zarazem, dojrzewanie w dusznej wspólnocie, pojemny świat metafory. Feblik – premiera odbyła się 14 czerwca.

  • Widzieć jaśniej. Rozmowa z Leną Frankiewicz

    Reżyserka pracuje nad Feblikiem. „Młodość jest zawsze «bardziej», widzi jaśniej – podkreśla. – Główna bohaterka, dojrzewająca Mania potrafi bezpardonowo obnażyć obłudę świata”.

  • 85. rocznica urodzin Jerzego Grzegorzewskiego

    29 czerwca przypada 85. rocznica urodzin Jerzego Grzegorzewskiego (1939–2005) – wizjonera teatru, reżysera, dyrektora Teatru Narodowego w latach 1997–2003.

  • Adam Hanuszkiewicz – 100. rocznica urodzin

    16 czerwca mija setna rocznica urodzin Adama Hanuszkiewicza (1924–2011) – aktora, reżysera, dyrektora Teatru Narodowego, twórcy legendarnej inscenizacji Balladyny.

  • „KLASA TN. Pierwszy dzwonek” – finał 3. edycji projektu!

    Odbyły się już pokazy wieńczące 3. edycję projektu „KLASA TN. Pierwszy dzwonek” z udziałem uczennic i uczniów Szkoły Podstawowej nr 75 im. Marii Konopnickiej w Warszawie.

    .

  • „KLASA TN. Drugi dzwonek” – finał 3. edycji projektu!

    Za nami finał 3. edycji projektu „KLASA TN. Drugi dzwonek” z udziałem uczennic i uczniów LXIV LO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego”.

  • Setna rocznica urodzin Kazimierza Dejmka

    Reżyser, dyrektor Teatru Narodowego, twórca historycznej inscenizacji Dziadów, wybitna osobistość świata teatru – 17 maja 2024 mija setna rocznica urodzin Kazimierza Dejmka. 

  • Maryla Zielińska laureatką Nagrody PTBT!

    Maryla Zielińska laureatką Nagrody Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych za To. Biografię Jerzego Grzegorzewskiego, książkę wydaną przez Teatr Narodowy. Serdecznie gratulujemy! 

  • Trzytomowa publikacja o Jerzym Grzegorzewskim

    Trzytomowa publikacja o Jerzym Grzegorzewskim dostępna w naszej księgani internetowej. Przedstawiamy dźwiekowy zapis spotkania poświęconego wydawnictwu.

  • Jerzy Radziwiłowicz z Nagrodą im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego

    Jerzy Radziwiłowicz został uhonorowany Nagrodą im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego za kreacje aktorskie na deskach Teatru Narodowego. Serdecznie gratulujemy!

  • Skaliste wybrzeża | premiera GRY SNÓW

    Moralitetowa wędrówka przez życie, rozpoznanie dzisiejszego losu – premiera Gry snów Strindberga w reżyserii Sławomira Narlocha odbyła się 13 kwietnia.

  • PODRÓŻ | rozmowa ze Sławomirem Narlochem

    „Podążając za everymanem, chcemy odnaleźć sensy tej nieprzewidywalnej moralitetowej wędrówki” – mówi Sławomir Narloch, reżyser Gry snów. 

  • KRÓL LEAR – wybór recenzji po premierze

    Recenzenci i teatralni blogerzy dzielą się opiniami po premierze Króla Leara Shakespeare’a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

  • Ewa Wiśniewska – 60 lat na scenie!

    Ewa Wiśniewska obchodzi jubileusz 60-lecia pracy artystycznej. Wybitna aktorka została uhonorowana Złotym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Gratulujemy!

  • DUSZYCZKA – wspomnienie

    30 stycznia 2024 minęło 20 lat od premiery Duszyczki Różewicza w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. Zapraszamy do obejrzenia filmowego zapisu wspomnień!

  • SZTUKA ROZMOWY. Podcast Teatru Narodowego

    Jak buduje się artystyczne relacje? Rozmowy z aktorkami i aktorami Teatru Narodowego. Zapraszamy do słuchania!

  • Recenzje po premierze CZEKAJĄC NA GODOTA

    Recenzenci i teatralni blogerzy dzielą się opiniami o spektaklu Czekając na Godota Samuela Becketta w reżyserii Piotra Cieplaka.

  • Heroizm trwania | premiera CZEKAJĄC NA GODOTA

    Trwanie – uparte i heroiczne. Premiera Czekając na Godota Samuela Becketta w reżyserii Piotra Cieplaka odbyła się 9 grudnia na Scenie Studio. 

  • Rozmowa z Piotrem Cieplakiem

    „Wszystko, co człowiek może zrobić – złorzecząc, przeklinając, wściekając się, to jednak… czekać” – mówi Piotr Cieplak o pracy nad Czekając na Godota Becketta. 

  • PCHŁA SZACHRAJKA – 10 lat od premiery!

    6 grudnia 2023 mija 10 lat od premiery Pchły Szachrajki Jana Brzechwy w reżyserii Anny Seniuk! Zapraszamy do obejrzenia materiału o tym wyjątkowym, łobuzerskim spektaklu.


  • FREDRO. ROK JUBILEUSZOWY – recenzje

    „Niezwykły spektakl, pozornie utrzymany w konwencji próby, stał się zatrzymanym w czasie sądem nad dziełem wybitnego komediopisarza” – recenzje po premierze Fredry w reż. Jana Englerta. 

  • Stawiany na pomnikach i przed sądem

    Fredro. Rok Jubileuszowy w reżyserii Jana Englerta – premiera odbyła się 1 grudnia. W roku 2023 świętowaliśmy 230 rocznicę urodzin komediopisarza.

  • OPOWIEŚCI LASKU WIEDEŃSKIEGO – recenzje

    „Znakomity spektakl”, „cały zespół aktorski gra koncertowo” – przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów o Opowieściach Lasku Wiedeńskiego.

  • WYKŁADY OTWARTE Teatru Narodowego online (audio)

    Wykłady Teatru Narodowego online dotyczące badań nad twórczością wielkich osobowości polskiej kultury.

  • Spektakle Teatru Narodowego online

    Telewizyjne wersje spektakli dostępne online: Kosmos i Miłość na Krymie w reż. Jerzego Jarockiego, Śluby panieńskie i Udręka życia w reż. Jana Englerta, Daily Soup w reż. Małgorzaty Bogajewskiej.

  • Cykl POECI POLSCY online #kulturabezbarier

    Polska poezja w interpretacji Aktorów Teatru Narodowego – artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier.

  • TEATR MÓJ WIDZĘ... – rozmowy z aktorkami i aktorami

    Kinga Ilgner rozmawia z: Anną Seniuk, Małgorzatą Kożuchowską, Gabrielą Muskałą, Janem Englertem, Jerzym Radziwiłowiczem, Marcinem Hycnarem. Partnerem cyklu jest Teatr Narodowy.

  • Teatr Narodowy w Google Cultural Institute

    Wystawę o burzliwych dziejach Narodowej Sceny można oglądać w sieci! Zapraszamy do odwiedzenia Google Cultural Institute.

Korzystając z serwisu internetowego Teatru Narodowego, akceptujesz zasady Polityki prywatności oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies. Plik cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies, kliknij tutaj.

Poniżej możesz dostosować ustawienia dotyczące plików cookies:

  Zezwól na przechowywanie danych reklamowych.

  Zezwól na przechowywanie danych użytkownika.

  Zezwól na personalizację reklam.

  Zezwól na przechowywanie danych analitycznych.