Termin: 7 maja 2016
Tytuł: Jarosław Iwaszkiewicz – artysta, działacz, pan. Rozmowa o twórczości Jarosława Iwaszkiewicza

Scena: Sala Bogusławskiego / Zielony Bufet  

Czas trwania: 3 godz.
1 przerwa

„Jarosław Iwaszkiewicz – artysta, działacz, pan”

 – spotkanie z cyklu Rozmowy wokół spektakli Teatru Narodowego

Dramat i przedstawienie są punktem wyjścia do refleksji nad zagadnieniami istotnymi dla przemian we współczesnym świecie. Zapraszamy na dyskusje wokół wybranych premier Teatru Narodowego. 


Jarosław Iwaszkiewicz przez całe życie aktywnie uczestniczył w życiu literackim i politycznym Polski. Dla jednych jest symbolem serwilizmu i uległości wobec komunistycznej władzy, dla innych – kompromisowego realizmu i pracy organicznej.

Co pchało Iwaszkiewicza do działalności publicznej? Kalkulacja, próżność, strach, doświadczenie? Jak sytuacja polityczna wpływała na jego twórczość?

Co z tej twórczości przetrwało, a co odeszło w zapomnienie? Czy po długiej nieobecności Iwaszkiewicz znowu wraca do łask? Jakie jest jego miejsce w historii polskiej literatury?

Na zdjęciu: Jarosław Iwaszkiewicz, 1947; fot. Dorys, Źródło: Polona



I. dyskusja

udział wezmą: Joanna Szczęsna, Przemysław Czapliński, Marek Radziwon
prowadzenie: Dorota Semenowicz

II. czytanie poezji Jarosława Iwaszkiewicza w wyborze Czesława Miłosza

Powtórzenie wieczoru poetyckiego Noc w polu, który odbył się w Teatrze Narodowym 29 listopada 1999 roku.
Aktorzy Teatru Narodowego przeczytali wówczas wiersze Iwaszkiewicza w wyborze Czesława Miłosza. Poeta napisał na tę okazję utwór Wybierając wiersze Jarosława Iwaszkiewicza na wieczór jego poezji. Z nagrań archiwalnych zostaną odtworzone głosy obu poetów.

Uczestnicy dyskusji:
Joanna Szczęsna
Dziennikarka, działaczka opozycji demokratycznej w okresie PRL. Od 1989 roku związana z „Gazetą Wyborczą”. Autorka książek (wspólnie z Anną Bikont), m.in. Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu (2006), za którą otrzymała Wielką Nagrodę Fundacji Kultury, i Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej (2012).

Przemysław Czapliński
Profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, literaturoznawca, eseista, tłumacz, krytyk literacki. Laureat Nagrody im. Kościelskich i  Nagrody im. Kazimierza Wyki. Juror m.in. Nagrody Literackiej NIKE, Paszportów „Polityki” w kategorii literatura i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS. Autor książek, m.in. Ruchome marginesy: szkice o literaturze lat 90. (2002) i Resztki nowoczesności (2011). 

Marek Radziwon
Absolwent Wydziału Wiedzy o teatrze warszawskiej PWST, doktorat obronił w Instytucie Historii PAN. Tłumacz, krytyk teatralny, sekretarz Nagrody Literackiej NIKE. W latach 2009–2014 szef Instytutu Polskiego w Moskwie. Autor książek: Iwaszkiewicz. Pisarz po katastrofie (2010) i Wstyd było milczeć. Świadectwa radzieckich dysydentów (2014).

Prowadzenie:
Dorota Semenowicz
Pracowniczka działu literackiego Teatru Narodowego. Doktor nauk humanistycznych. Autorka książki To nie jest obraz. Romeo Castellucci i Societas Raffaello Sanzio (2013), redaktorka prac zbiorowych, m.in. Garcia. Resztki świata (2014), Wykluczeni. Między estetyką a etyką (2011). Od 2009 roku pracuje w dziale programowym Malta Festival Poznań.

Poezję przeczytają Aktorzy Teatru Narodowego:

Wiktoria Gorodeckaja
Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej (2009). W Teatrze Narodowym zagrała m.in. w przedstawieniach Mai Kleczewskiej, Grzegorza Wiśniewskiego, Konstantina Bogomołowa, Michała Zadary, Eimuntasa Nekrosiusa. Za rolę Małgorzaty w spektaklu Królowa Margot (2013) otrzymała Feliksa Warszawskiego.

Mariusz Bonaszewski
Absolwent warszawskiej PWST (1988). Wielokrotnie współpracował m.in. z Jerzym Grzegorzewskim, Jerzym Jarockim, Krzysztofem Warlikowskim, Grzegorzem Wiśniewskim. Laureat m.in. Feliksa Warszawskiego, Wielkiego Splendora, dwukrotny zdobywca nagrody im. Zelwerowicza. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i Medalem Gloria Artis.

Karol Pocheć
Absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej (2007). W Teatrze Narodowym zagrał m.in. w przedstawieniach Piotra Cieplaka, Jana Englerta, Macieja Prusa, Jacques'a Lassalle’a, Piotra Cieślaka, Agnieszki Glińskiej, Jerzego Jarockiego, Aleksandry Koniecznej, Konstantina Bogomołowa.

  • Utrudnienia w dojeździe do Teatru

    Uprzejmie informujemy, że w niedzielę, 29 września mogą wystąpić utrudnienia w dojeździe i parkowaniu w okolicach Teatru Narodowego.

     

  • Repertuar jesienny

    Przygotowaliśmy repertuar od września do listopada. W październiku zapraszamy na premierę Fausta Goethego. Ponadto wśród wielu tytułów – Król Lear Shakespeare’a.

  • TEATR DLA SENIORÓW I STUDENTÓW

    Bilety promocyjne dla seniorów i studentów w cenie od 30 do 50 zł – wiele propozycji w repertuarach do września do listopada. 

  • W próbach – FAUST

    Trwają próby Fausta Goethego w reżyserii Wojciecha Farugi. Premiera przedstawienia – 26 października w Sali Bogusławskiego. 




  • Piotr Cieplak z Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida

    Piotr Cieplak za reżyserię Czekając na Godota został uhonorowany Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida. Serdecznie gratulujemy!

  • TWÓRCY OBRAZÓW – pożegnanie z tytułem

    Twórcy obrazów z Anną Seniuk w roli głównej. Spektakl gramy 28 i 29 września, 16 i 17 października, a 22 i 23 października zapraszamy na przedstawienia pożegnalne. 

  • Teatr Narodowy w ankiecie miesięcznika TEATR

    W podsumowaniu miesięcznika „Teatr” Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2023/2024 zostały wymienione spektakle oraz twórczynie i twórcy Teatru Narodowego.

  • Żegnamy Barbarę Horawiankę

    Ze smutkiem żegnamy Barbarę Horawiankę, aktorkę teatralną i filmową, aktorkę Teatru Narodowego w latach 1963–1966.  

  • Mariusz Benoit z Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza!

    Mariusz Benoit został uhonorwany Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę Estragona w Czekając na Godota w reżyserii Piotra Cieplaka. Serdecznie gratulujemy!

  • Vouchery do Teatru Narodowego

    Długoterminowe vouchery do Teatru Narodowego to doskonały podarunek. Są dostępne online oraz w kasach Teatru. 

  • FEBLIK – recenzje po premierze

    Przedstawiamy opinie recenzentów i teatralnych blogerów o spektaklu Feblik Małgorzaty Maciejewskiej w reżyserii Leny Frankiewicz.

  • Czas ekstremalny | premiera FEBLIKA

    Rzeczywistość realna i magiczna zarazem, dojrzewanie w dusznej wspólnocie, pojemny świat metafory. Feblik – premiera odbyła się 14 czerwca.

  • Widzieć jaśniej. Rozmowa z Leną Frankiewicz

    Reżyserka pracuje nad dramatem Feblik. „Młodość jest zawsze «bardziej», widzi więcej i jaśniej – podkreśla. – Główna bohaterka, dojrzewająca Mania potrafi bezpardonowo obnażyć obłudę świata”.

  • 85. rocznica urodzin Jerzego Grzegorzewskiego

    29 czerwca przypada 85. rocznica urodzin Jerzego Grzegorzewskiego (1939–2005) – wizjonera teatru, reżysera, dyrektora Teatru Narodowego w latach 1997–2003.

  • Adam Hanuszkiewicz – 100. rocznica urodzin

    16 czerwca mija setna rocznica urodzin Adama Hanuszkiewicza (1924–2011) – aktora, reżysera, dyrektora Teatru Narodowego, twórcy legendarnej inscenizacji Balladyny.

  • „KLASA TN. Pierwszy dzwonek” – finał 3. edycji projektu!

    Odbyły się już pokazy wieńczące 3. edycję projektu „KLASA TN. Pierwszy dzwonek” z udziałem uczennic i uczniów Szkoły Podstawowej nr 75 im. Marii Konopnickiej w Warszawie.

    .

  • „KLASA TN. Drugi dzwonek” – finał 3. edycji projektu!

    Za nami finał 3. edycji projektu „KLASA TN. Drugi dzwonek” z udziałem uczennic i uczniów LXIV LO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego”.

  • Setna rocznica urodzin Kazimierza Dejmka

    Reżyser, dyrektor Teatru Narodowego, twórca historycznej inscenizacji Dziadów, wybitna osobistość świata teatru – 17 maja 2024 mija setna rocznica urodzin Kazimierza Dejmka. 

  • Maryla Zielińska laureatką Nagrody PTBT!

    Maryla Zielińska laureatką Nagrody Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych za To. Biografię Jerzego Grzegorzewskiego, książkę wydaną przez Teatr Narodowy. Serdecznie gratulujemy! 

  • Trzytomowa publikacja o Jerzym Grzegorzewskim

    Trzytomowa publikacja o Jerzym Grzegorzewskim dostępna w naszej księgani internetowej. Przedstawiamy dźwiekowy zapis spotkania poświęconego wydawnictwu.

  • Jerzy Radziwiłowicz z Nagrodą im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego

    Jerzy Radziwiłowicz został uhonorowany Nagrodą im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego za kreacje aktorskie na deskach Teatru Narodowego. Serdecznie gratulujemy!

  • Skaliste wybrzeża | premiera GRY SNÓW

    Moralitetowa wędrówka przez życie, rozpoznanie dzisiejszego losu – premiera Gry snów Strindberga w reżyserii Sławomira Narlocha odbyła się 13 kwietnia.

  • PODRÓŻ | rozmowa ze Sławomirem Narlochem

    „Podążając za everymanem, chcemy odnaleźć sensy tej nieprzewidywalnej moralitetowej wędrówki” – mówi Sławomir Narloch, reżyser Gry snów. 

  • KRÓL LEAR – wybór recenzji po premierze

    Recenzenci i teatralni blogerzy dzielą się opiniami po premierze Króla Leara Shakespeare’a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

  • Ewa Wiśniewska – 60 lat na scenie!

    Ewa Wiśniewska obchodzi jubileusz 60-lecia pracy artystycznej. Wybitna aktorka została uhonorowana Złotym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Gratulujemy!

  • DUSZYCZKA – wspomnienie

    30 stycznia 2024 minęło 20 lat od premiery Duszyczki Różewicza w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. Zapraszamy do obejrzenia filmowego zapisu wspomnień!

  • SZTUKA ROZMOWY. Podcast Teatru Narodowego

    Jak buduje się artystyczne relacje? Rozmowy z aktorkami i aktorami Teatru Narodowego. Zapraszamy do słuchania!

  • Recenzje po premierze CZEKAJĄC NA GODOTA

    Recenzenci i teatralni blogerzy dzielą się opiniami o spektaklu Czekając na Godota Samuela Becketta w reżyserii Piotra Cieplaka.

  • Heroizm trwania | premiera CZEKAJĄC NA GODOTA

    Trwanie – uparte i heroiczne. Premiera Czekając na Godota Samuela Becketta w reżyserii Piotra Cieplaka odbyła się 9 grudnia na Scenie Studio. 

  • Rozmowa z Piotrem Cieplakiem

    „Wszystko, co człowiek może zrobić – złorzecząc, przeklinając, wściekając się, to jednak… czekać” – mówi Piotr Cieplak o pracy nad Czekając na Godota Becketta. 

  • PCHŁA SZACHRAJKA – 10 lat od premiery!

    6 grudnia 2023 mija 10 lat od premiery Pchły Szachrajki Jana Brzechwy w reżyserii Anny Seniuk! Zapraszamy do obejrzenia materiału o tym wyjątkowym, łobuzerskim spektaklu.


  • FREDRO. ROK JUBILEUSZOWY – recenzje

    „Niezwykły spektakl, pozornie utrzymany w konwencji próby, stał się zatrzymanym w czasie sądem nad dziełem wybitnego komediopisarza” – recenzje po premierze Fredry w reż. Jana Englerta. 

  • Stawiany na pomnikach i przed sądem

    Fredro. Rok Jubileuszowy w reżyserii Jana Englerta – premiera odbyła się 1 grudnia. W roku 2023 świętowaliśmy 230 rocznicę urodzin komediopisarza.

  • OPOWIEŚCI LASKU WIEDEŃSKIEGO – recenzje

    „Znakomity spektakl”, „cały zespół aktorski gra koncertowo” – przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów o Opowieściach Lasku Wiedeńskiego.

  • OPOWIEŚCI LASKU WIEDEŃSKIEGO | premiera

    Cywilizacja na krawędzi, w kryzysie wartości – świat, który nie chce pomyśleć. Dramat von Horvátha w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. 

  • WYKŁADY OTWARTE Teatru Narodowego online (audio)

    Wykłady Teatru Narodowego online dotyczące badań nad twórczością wielkich osobowości polskiej kultury.

  • Spektakle Teatru Narodowego online

    Telewizyjne wersje spektakli Teatru dostępne online: Kosmos i Miłość na Krymie w reż. Jerzego Jarockiego, Śluby panieńskie i Udręka życia w reż. Jana Englerta, Daily Soup w reż. Małgorzaty Bogajewskiej.

  • TEATR MÓJ WIDZĘ... – rozmowy z aktorkami i aktorami

    Kinga Ilgner rozmawia z: Anną Seniuk, Małgorzatą Kożuchowską, Gabrielą Muskałą, Janem Englertem, Jerzym Radziwiłowiczem, Marcinem Hycnarem. Partnerem cyklu jest Teatr Narodowy.

  • Cykl POECI POLSCY online #kulturabezbarier

    Polska poezja w interpretacji Aktorów Teatru Narodowego – artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier.

  • Teatr Narodowy w Google Cultural Institute

    Wystawę o burzliwych dziejach Narodowej Sceny można oglądać w sieci! Zapraszamy do odwiedzenia Google Cultural Institute.

Korzystając z serwisu internetowego Teatru Narodowego akceptujesz zasady Polityki prywatności oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Plik cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookie, kliknij tutaj