Aktualności

TEATR MÓJ WIDZĘ… – rozmowy z aktorkami i aktorami

Cykl TEATR MÓJ WIDZĘ… – Kinga Ilgner rozmawia z Anną Seniuk, Małgorzatą Kożuchowską, Gabrielą Muskałą, Janem Englertem, Jerzym Radziwiłowiczem, Marcinem Hycnarem. Pyta swoich gości o ich artystyczną drogę, pracę na scenie, osobliwości zawodu aktorskiego i postrzeganie teatru.

Cykl rozmów o teatrze zrealizowany został w ramach projektu „Kultura otwarta”→. Jego pomysłodawczynią jest aktorka Teatru Narodowego Kinga Ilgner→. Partnerem projektu jest Teatr Narodowy. 


TEATR MÓJ WIDZĘ… – rozmowa z Anną Seniuk

Anna Seniuk→, aktorka Teatru Narodowego

„W człowieku zawsze była taka atawistyczna chęć przeniesienia się do innego świata, do świata marzeń i relacji. W teatrze możemy marzyć. (…) Nie chodzi przecież tylko o to, żeby grać jak najwięcej, grać największe role, ale o to, z jakimi ludźmi się obcuje, z jakimi ludźmi się gra, z jakimi osobowościami, z jakimi autorytetami. (…) Jeżeli aktor wszystko wie, to powinien pożegnać się ze sceną. Najfajniejszy jest moment poszukiwania, drążenia w materii. Dobrze by było, gdyby ta materia była dobrą literaturą, bo bez literatury nie ma teatru”.

TEATR MÓJ WIDZĘ… – rozmowa z Małgorzatą Kożuchowską

Małgorzata Kożuchowska→, aktorka Teatru Narodowego

„Praca nad sobą to jest podstawa, nieuciekanie przed wysiłkiem. Jeżeli za długo ulegamy temu, co nam przychodzi łatwo, to w pewnym momencie przestajemy się rozwijać. Jak przestajemy się rozwijać, to zaczynamy się cofać. Nie możemy bać się wyzwań, musimy szukać takich rzeczy, które sprawiają nam trudność i które nie będą przyjemne. Ciekawe jest to, że po tylu latach doświadczeń i po tylu latach pracy z różnymi reżyserami w różnym repertuarze, cały czas odkrywasz coś, czego nie potrafisz. To jest dla mnie niesamowite”.

TEATR MÓJ WIDZĘ… – rozmowa z Gabrielą Muskałą

Gabriela Muskała→, aktorka Teatru Narodowego

„Daję siebie moim postaciom. Kiedy reżyseruję, również zagłębiam się w projekt i relacje postaci. Nie sposób oderwać tego od życia. Sztuka jest kreacją, jest jakimś opowiedzeniem o pewnej rzeczywistości, o ludziach – poprzez nasze doświadczenie. Aktor przenosi pięćdziesiąt procent siebie do postaci, którą gra.  (…) Sukcesem jest taka sztuka, o której widz chce dalej rozmawiać – o tym, co w niej zobaczył; o lustrach, w których się przejrzał, o tym, czy zgadza się z tym, co opowiadamy, czy też nie”. 


TEATR MÓJ WIDZĘ… – rozmowa z Janem Englertem

Jan Englert →, aktor i dyrektor artystyczny Teatru Narodowego

„Jak wiemy, łatwiej i szlachetniej się żyje, jeśli znajdziemy balans między braniem i dawaniem. Nie można tylko brać i nie można tylko dawać. W tym zawodzie znalezienie tego kompromisu jest bardzo trudne. Bardzo lubię, kiedy publiczność mnie inspiruje. Miarą naszej twórczości teatralnej nie jest to, co wysyłamy do widowni, tylko ten odcinek fali zwrotnej – on jest miarą tego, czy jesteśmy twórcami, czy nie. I nie jest zależny tylko od nas. Przecież na tym polega frajda teatru, że w teatrze widz jest współtwórcą”. 


TEATR MÓJ WIDZĘ… – rozmowa z Jerzym Radziwiłowiczem

Jerzy Radziwiłowicz→, aktor Teatru Narodowego

„Aktorstwo to jest zajęcie, które wymaga pewnej odporności psychicznej, pewnej skorupy, a jednocześnie ważna jest w tym wrażliwość, czyli kryje w sobie dwie sprzeczne cechy. (…) Nie miałem konkretnych marzeń na temat tego, z kim chcę pracować i gdzie. W tym zawodzie wiele znaczy przypadek, szczęśliwy traf. Ja to szczęście miałem. Zostałem w Starym Teatrze w Krakowie, najlepszym w tamtym czasie miejscu w Polsce, na 26 lat. Pracowałem z Jarockim, Swinarskim, Wajdą, potem dołączył Grzegorzewski, dołączył Lupa”.

TEATR MÓJ WIDZĘ… – rozmowa z Marcinem Hycnarem

Marcin Hycnar→, w latach 2006–2016 aktor Teatru Narodowego, od 2020 roku dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi
 

„Jeśli jest jakaś przeszkoda, to ja ją traktuję jak wyzwanie, a nie jak balast, który mnie przytłacza i sprawia, że nie mogę ruszyć z miejsca. Tak też postrzegam tremę przed występem, czy przed premierą – dla mnie była to zawsze mobilizująca ekscytacja. Trema mnie nie obezwładniała, nie paraliżowała. Jeśli coś zrobiłem najlepiej, jak umiałem i jeśli się w tym spalam emocjonalnie i intelektualnie, to teraz stoję przed momentem, w którym będę mógł się skonfrontować z publicznością”. Pomysł i prowadzenie: Kinga Ilgner
Realizacja wideo: Tomasz Ostrowski productions
Scenariusz: Maciej Szajkowski
Muzyka: Jan Hrynkiewicz
Grafika: Paweł Sky
Produkcja: Patryk Wasążnik, Kinga Ilgner, Stowarzyszenie Sztuki Etnicznej „Transetnika” w Warszawie w ramach projektu TEATR MÓJ WIDZĘ...
Koordynator: Patryk Wasążnik

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury 
Partner projektu: Teatr Narodowy 

 

 

 • Repertuar wrześniowy

  Sezon 2022/2023 rozpoczynamy 10 września. Zapraszamy na Piknik pod Wiszącą Skałą i dziesięć innych tytułów! 

 • Październik w Narodowym

  Premiera Dekalogu w reżyserii Wojciecha Farugi. Zagramy szesnaście tytułów, jest wśród nich Maria Stuart Schillera. 

 • WIECZÓR TRZECH KRÓLI na Festiwalu Szekspirowskim

  Wieczór Trzech Króli w reżyserii Piotra Cieplaka 3 sierpnia przedstawimy na 26. Festiwalu Szekspirowskim. Spektakl znalazł się w finale Konkursu o Złotego Yoricka. 

 • 10. rocznica śmierci Erwina Axera

  5 sierpnia mija 10. rocznica śmierci Erwina Axera (1917–2012), jednego z najwybitniejszych twórców powojennego polskiego teatru.

 • Solidarni z Ukrainą | Солідарні з Україною

  Zespół Teatru Narodowego solidaryzuje się z Ukraińcami, walczącymi o niepodległość swojej ojczyzny. 

 • Przerwa wakacyjna w Teatrze

  Sprzedaż biletów online działa bez zmian. Przerwa w pracy kas, rezerwacji i sprzedaży w księgarni internetowej rozpoczyna się 1 lipca.

 • Premiery sezonu 2022/2023

  Zaplanowaliśmy już premiery sezonu 2022/2023! Rozpoczynamy Dekalogiem Kieślowskiego i Piesiewicza w reżyserii Wojciecha Farugi.

 • Podsumowanie sezonu 2021/2022

  Premiery, nagrodzona monografia Dejmek Magdaleny Raszewskiej, projekty artystyczne i edukacyjne, nagrody aktorskie – podsumowujemy sezon 2021/2022.

 • Andrzej Łapicki – wspomnienie

  10. rocznica śmierci Andrzeja Łapickiego – legendy polskiego teatru i kina, reżysera, pedagoga, dyrektora, aktora Teatru Narodowego w latach 1955–1957, 1972–1980 i w 2010 roku.

 • Żegnamy Krystynę Królównę

  Ze smutkiem żegnamy Krystynę Królównę, aktorkę Teatru Narodowego w latach 1983–1990.


 • TEATR DLA SENIORÓW we wrześniu

  Oferta promocyjna dla seniorów obejmuje siedem tytułów, wśród propozycji Szekspirowski Wieczór Trzech Króli oraz Śnieg Przybyszewskiego.

 • TEATR DLA STUDENTÓW we wrześniu

  Studenci mogą skorzystać z promocji na siedem tytułów, wśród nich są Hedda Gabler Ibsena i Kordian Słowackiego.

 • TEATR DLA SENIORÓW w październiku

  Dziewięć październikowych tytułów seniorzy mogą obejrzeć, kupując bilety w cenie promocyjnej. Wśród propozycji są Dziady oraz Twórcy obrazów.  

 • TEATR DLA STUDENTÓW w październiku

  Dziewięć październikowych tytułów w promocyjnej ofercie dla studentów – zapraszamy m.in. na Śnieg i Piknik pod Wiszącą Skałą. 

 • Vouchery do Teatru Narodowego

  Długoterminowe vouchery do Teatru Narodowego to doskonały podarunek. Są dostępne online oraz w kasach Teatru. 

 • „KLASA TN. Pierwszy dzwonek” – finał projektu

  9 czerwca odbyły się pokazy pracy warsztatowej Bobo! Pokazy zwieńczyły projekt edukacyjny „KLASA TN. Pierwszy dzwonek”. 

 • „KLASA TN. Drugi dzwonek” – finał projektu

  3 i 4 czerwca odbyły się pokazy pracy warsztatowej Ukochanie! Za nami finał projektu edukacyjnego „KLASA TN. Drugi dzwonek”. 

 • Narodowy w programie REZYDENCJE ARTYSTYCZNE

  Teatr Narodowy bierze udział w organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego programie „Rezydencje Artystyczne. Białoruś i Ukraina”.

 • Twoja głowa spadnie | premiera MARII STUART

  „Moja głowa była celem tych spisków, lecz to twoja spadnie!” W roli Elżbiety – Danuta Stenka, w roli Marii Stuart – Wiktoria Gorodeckaja. 

 • MARIA STUART – wybór pierwszych recenzji

  Przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów po premierze Marii Stuart Schillera w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

 • Justyna Kowalska i Mateusz Rusin nagrodzeni!

  Justyna Kowalska i Mateusz Rusin z trzecią nagrodą aktorską 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych za role w Tchnieniu Macmillana w reżyserii Grzegorza Małeckiego. Gratulujemy!

 • Żegnamy Ignacego Gogolewskiego

  Z ogromnym smutkiem żegnamy Ignacego Gogolewskiego, jednego z najwybitniejszych aktorów Teatru Narodowego. 

 • Żegnamy Jerzego Trelę

  Z wielkim żalem żegnamy Jerzego Trelę, wybitnego aktora, który należał do zespołu Teatru Narodowego w latach 1998–2000. 

 • Cykl SCENA MŁODYCH

  Zapraszamy na majowe przedstawienia. Gramy Lunapark z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego oraz Kamień wg Bronki Nowickiej.  

 • TEATR MÓJ WIDZĘ... – rozmowy z aktorkami i aktorami

  Kinga Ilgner rozmawia z: Anną Seniuk, Małgorzatą Kożuchowską, Gabrielą Muskałą, Janem Englertem, Jerzym Radziwiłowiczem, Marcinem Hycnarem. Partnerem cyklu jest Teatr Narodowy.

 • DEJMEK Raszewskiej z nagrodą PTBT!

  Wydana przez Teatr Narodowy książka Dejmek Magdaleny Raszewskiej otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. 

 • BARON MÜNCHHAUSEN... – recenzje po prapremierze

  Baron Münchhausen dla dorosłych autorstwa i w reżyserii Macieja Wojtyszki – recenzje po prapremierze. 
 • Z bagna za włosy. Rozmowa z Maciejem Wojtyszką

  Maciej Wojtyszko o Münchhausenie: „Jego sposób myślenia jest nam potrzebny zawsze, tym bardziej, im bardziej musimy się wyciągać za włosy. Z bagna albo i szamba”. 

 • Książę Łgarzy | Münchhausen w Narodowym

  Baron Münchhausen dla dorosłych – Maciej Wojtyszko główną postacią swojego dramatu uczynił uosobienie bajecznej mistyfikacji, łgarstwa, nieokiełzanej fantazji. 

 • WIECZÓR TRZECH KRÓLI – recenzje

  Przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów po premierze Wieczoru Trzech Króli albo Co chcecie w reżyserii Piotra Cieplaka.

 • Miłosne gry pozorów. Gramy Shakespeare’a!

  Miłosne intrygi, zamiany ról, gry pozorów, dźwiękowa feeria – Wieczór Trzech Króli w inscenizacji Piotra Cieplaka. Premiera spektaklu odbyła się 4 grudnia 2021.

 • Rozmowa z Piotrem Cieplakiem

  „To będzie spektakl o bogactwie, wielości odcieni, jakie słowo »miłość« może ze sobą nieść” – mówi Piotr Cieplak, który pracuje nad inscenizacją Wieczoru Trzech Króli.

 • Recenzenci o ZAMKU

  Odnotowujemy recenzje i opinie po premierze Zamku Kafki w reżyserii Pawła Miśkiewicza.

 • „Gdzie jest mój zamek?” | Kafka w Narodowym

  Zamek w reżyserii Pawła Miśkiewicza – ta przypowieść o ludzkim losie każe badać granice własnej wolności. Na premierę przedstawienia zaprosiliśmy 6 listopada 2021.

 • Bez polisy ubezpieczeniowej. Paweł Miśkiewicz o ZAMKU

  Paweł Miśkiewicz mówi o pracy nad Zamkiem Kafki: „K., główny bohater Zamku, przynosi swoje ziarno prawdy, by »zapalić« do wolnościowego zrywu”.

 • Cykl AKTORZY/SENIORZY

  Teatr Narodowy jest partnerem internetowego projektu Leny Frankiewicz, filmowego cyklu, na który składają się rozmowy o teatrze z seniorkami i seniorami zawodu aktorskiego.

 • WYKŁADY OTWARTE online (materiały audio)

  Wykłady Teatru Narodowego online dotyczące badań nad twórczością wielkich osobowości polskiej kultury.

 • Przedstawienia Teatru Narodowego online

  Spektakle Teatru Narodowego zrealizowane w Teatrze Telewizji – wybór ze zbiorów Ninateka.pl oraz Vod.TVP. 

 • Cykl POECI POLSCY online #kulturabezbarier

  Polska poezja w interpretacji Aktorów Teatru Narodowego – artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier.

 • Teatr Narodowy w Google Cultural Institute

  Wystawę o burzliwych dziejach Narodowej Sceny można oglądać w sieci! Zapraszamy do odwiedzenia Google Cultural Institute.

Korzystając z serwisu internetowego Teatru Narodowego akceptujesz zasady Polityki prywatności oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Plik cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookie, kliknij tutaj