"Survival School. Stanislavski read anew". Open lecture by Tomasz Kubikowski
W tym sezonie cykl wykładów w Teatrze Narodowym poświęcamy trzem legendarnym reformatorom teatru XX wieku, twórcom nowych metod aktorskich: Konstantemu Stanisławskiemu, Bertoltowi Brechtowi i Jerzemu Grotowskiemu.
Jak ich wizje wpływają na uprawianie i rozumienie teatru dzisiaj? Czy ich propozycje inspirują współczesnych twórców? Gdzie można znaleźć nieoczywiste ślady ich działalności?
Zaczynamy od Stanisławskiego i jego koncepcji aktorstwa. Dzieło tego rosyjskiego aktora i reżysera, współzałożyciela Moskiewskiego Teatru Artystycznego, stanowi punkt wyjścia do rozmów o przeobrażeniach sztuki teatru w ciągu ostatnich stu lat.
COŚ TY ATENOM...? Cykl wykładów otwartych w sezonie 2016/2017 →
Tomasz Kubikowski o swoim wykładzie:
„Praca aktora nad sobą Konstantina Stanisławskiego posłużyła już trzem pokoleniom za podręcznik gry aktorskiej. W tej funkcji pokryła się kurzem i coraz rzadziej się do niej zagląda. W rzeczywistości jest ona jednak czymś więcej. To ostatni wysiłek autora, któremu choroba odebrała możliwość występów na scenie i który próbuje zawrzeć w słowach to, co niewyrażalne: w jaki sposób teatr służy ćwiczeniu podstawowych procesów ludzkiego przeżycia – przetrwania. Wiele zaleceń Stanisławskiego staje się w pełni zrozumiałych dopiero w świetle najnowszych odkryć dotyczących mechanizmów ludzkiej świadomości.”
Tomasz Kubikowski – teatrolog, dramaturg, performatyk, tłumacz; doktor habilitowany nauk humanistycznych. Od 2003 roku kierownik literacki Teatru Narodowego. Opublikował m.in.: Siedem bytów teatralnych (1994), Reguła Nibelunga (2004), Teatralne doświadczenie Wilhelma Meistra (2014) oraz Przeżyć na scenie, książkę poświęconą metodzie aktorskiej i koncepcji teatru Konstantego Stanisławskiego (2015).