Scena przy Wierzbowej im. Jerzego Grzegorzewskiego
ul. Wierzbowa 3
wejście od ulicy Fredry
Budynek ze Sceną przy Wierzbowej i Sceną Studio pełni rolę budynku technicznego Teatru Narodowego. Ma on kubaturę blisko 73 tys. m3 i powierzchnię użytkową ponad 13 tys. m2. Mieszczą się tu m.in. magazyny dekoracji i rekwizytów, pracownie produkcji dekoracji, pokoje gościnne dla aktorów i całe zaplecze techniczno-eksploatacyjne Teatru.
Według pierwotnych założeń w budynku przy Wierzbowej miała powstać kawiarnia, jednakże w trakcie budowy – decyzją Ministra Kultury i Sztuki Kazimierza Dejmka – zmieniono przeznaczenie sali na scenę kameralną. Nowy projekt sceny musiał uwzględniać istniejący już stan budowlany. Scena i widownia stanowią jednopoziomową strefę, której nie dzielą klasyczne elementy scenicznej architektury (kurtyny, portal). Nad centralną częścią sali zamontowano konstrukcję z rur stalowych, na której zawieszono reflektory, głośniki i inne urządzenia.
Pole gry wyznacza usytuowana centralnie, napędzana hydraulicznie, jednopoziomowa zapadnia w kształcie koła o średnicy 4,9 m i ruchu pionowym w zakresie od 0,3 m powyżej do 3,7 m poniżej poziomu sceny (z dwustopniową szybkością ruchu: 0,17 m/sek lub 0,1 m/sek; obciążenie użyteczne: 150 kg/m2) W polu gry rozmieszczono 13 punktowych podnośników dekoracji z napędem elektrycznym, o udźwigu 120 kg każdy.
Widowni nadano amfiteatralny kształt. Zastosowanie składanych podestów i zestawów krzeseł pozwala na elastyczne rozmieszczanie miejsc dla widzów w różnych układach: tradycyjnym scena-widownia lub widownia-scena-widownia (en rond). Maksymalna liczba widzów – 165 (150 na parterze, 15 na balkonie). Z myślą o osobach niepełnosprawnych w hallu wejściowym zainstalowano podnośnik wózków inwalidzkich.
Oświetlenie technologiczne stanowią projektory zamontowane do stalowego rusztu rurowego nad sceną i widownią. Wszystkie wyposażone są w układ pozwalający na zdalnie sterowaną zmianę kątów i kierunku świecenia bez konieczności ręcznego ustawiania. Ze względu na utrudniony dostęp, większość projektorów została wyposażona w zdalnie sterowany system zmiany filtrów koloru. Regulacja oświetlenia odbywa się za pomocą sygnałów emitowanych z komputerowej nastawni.
Scenę przy Wierzbowej wyposażono w nowoczesne urządzenia elektroakustyczne. Nad sceną i widownią zainstalowano system nagłośnienia składający się z 8 głośników szerokopasmowych zapewniający równomierne pokrycie dźwiękiem oraz jeden głośnik subbasowy, całość umożliwia uzyskanie tzw. dźwięku przestrzennego.
Scena wyposażona jest także w system mikrofonów bezprzewodowych. System nagłośnieniowy w przeważającej części pracuje w domenie cyfrowej (w tym mikser Yamaha 02R). Źródłem odtwarzanego dźwięku są odtwarzacze cyfrowe Compact Flash oraz komputer z oprogramowaniem Ovation.
Budynek techniczny połączony jest z budynkiem głównym podziemnym tunelem pod Wierzbową, służącym jako droga do transportu dekoracji. Budynki Teatru i podziemne przejście chronione są przez nowoczesny zmodernizowany system wykrywania i sygnalizacji pożaru, sterujący zespołami urządzeń przeciwpożarowych w tym m. in. instalacje zraszające, instalacje tryskaczowe, urządzenia wentylacji i oddymiania. System jest całodobowo monitorowany przez Zakładową Służbę Ratowniczą pełniącą ochronę przeciwpożarową zarówno w Teatrze Narodowym jak i w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.