Aktualności

Festyn Teatralny WSZYSTKO GRA! – fotorelacja

250 lat Teatru Narodowego. 
Wielkie, otwarte przyjęcie urodzinowe – Festyn Teatralny WSZYSTKO GRA! w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego i scenografii Marka Grabowskiego odbył się
w sobotę 12 września 2015r.
W programie znalazły się widowiska muzyczne z udziałem artystów Teatru Narodowego i Opery Narodowej oraz studentów Akademii Teatralnej w Warszawie. Ponadto pokazy techniki teatralnej, seanse filmowe, spotkania z aktorami rozdającymi autografy, aukcja kostiumów z dawnych spektakli oraz specjalne atrakcje dla dzieci.
W finale „ożył” pomnik ojca Teatru Narodowego – Wojciecha Bogusławskiego, który przemówił do nas słowami swoich dramatów i swoich wspomnień. 

Dziękujemy, że w tym wyjątkowym dniu byliście Państwo z nami!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Placu Teatralnego.

Poszczególne punkty programu Festynu Teatralnego odbywały się w kilku miejscach:
w sali Bogusławskiego, w Namiocie Teatru Narodowego, Namiocie Teatru Wielkiego–Opery Narodowej, na Scenie otwartej oraz w przestrzeni Placu Teatralnego.

  • ◊ Sen muzyka granie bajka 
    spektakl muzyczny Teatru Narodowego

Przypomnieliśmy najpiękniejsze piosenki i pieśni z przedstawień Teatru Narodowego powstałych po roku 1997.
Kompozycje Stanisława Radwana, Macieja Małeckiego, Grzegorza Turnaua, Jerzego Wasowskiego, a także Toma Waitsa brawurowo wykonali aktorzy Sceny Narodowej z towarzyszeniem zespołu muzycznego pod kierownictwem Mirosława Jastrzębskiego i Andrzeja Perkmana. Spektakl wyreżyserował Marcin Przybylski.

Autografy aktorów 

W tłumnie odwiedzanym Pawilonie Autografów można było spotkać aktorów dzisiaj i dawniej związanych z Narodową Sceną: Kamillę Baar, Ewę Konstancję Bułhak, Annę Chodakowską, Bożenę Dykiel, Małgorzatę Kożuchowską, Zofię Kucównę, Edytę Olszówkę, Annę Seniuk, Danutę Stenkę, Beatę Ścibakównę, Ewę Wiśniewską, Janusza Gajosa, Ignacego Gogolewskiego, Jana Englerta, Emiliana Kamińskiego, Jerzego Łapińskiego, Wojciecha Malajkata, Grzegorza Małeckiego, Daniela Olbrychskiego, Jerzego Radziwiłowicza, Zbigniewa Zamachowskiego, Wiktora Zborowskiego.

Programy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i Akademii Teatralnej w Warszawie

Za nami różnorodne muzyczne przedstawienia: arie i duety ze światowego repertuaru, przejmujące włoskie operowe melodie, duet skrzypcowy sióstr Julity i Pauli Sokołowskich, muzyczny program o instrumentach dla najmłodszych  przygotowane przez artystów Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
Atmosferę na Placu podgrzały także żywiołowe programy muzyczne Akademii Teatralnej  niezapomniane piosenki Seweryna Krajewskiego, Marka Grechuty, Jana Wołka, Kayah, Agnieszki Osieckiej, Alice Francis i Caba Callowaya w zuchwałym, energetycznym wykonaniu studentów. 

Prezentacja i aukcja kostiumów
W Pawilonie Kostiumów prezentowaliśmy kostiumy z przedstawień Teatru Narodowego na aukcję, którą – z przytupem i fantazją – poprowadził Wojciech Malajkat. Dziękujemy za Państwa hojność.
Dochód z licytacji został przekazany Fundacji im. Darii Trafankowskiej.

Namiot partnera Festynu Teatralnego  Fundacji PZU

Dzieci mogły pobawić się w maskaradę, uszyć pacynki ze skarpetek, zrobić sobie zdjęcie z rekwizytem. Najmłodsi, obdarzeni niespożytą energią, byli aktywni niemal przez cały dzień.

Goście, gospodarze Festynu oraz najmłodsi na Placu Teatralnym

Wystawy plenerowe i wielki finał – ożywienie pomnika Wojciecha Bogusławskiego 

Na Placu Teatralnym można było obejrzeć wystawy poświęcone wielkim twórcom Teatru Narodowego. Pojawiły się frapujące postaci z teatru Kazimierza Dejmka, słynny motocykl z Balladyny Adama Hanuszkiewicza, czy niecodzienne przedmioty scenograficzne z przedstawień Jerzego Grzegorzewskiego.
Wieczorem do zgromadzonych widzow przemówił sam Wojciech Bogusławski – mówił poważnie, jak na Ojca Narodowej Sceny przystało, ale i śmiesznie, kąśliwie, buńczucznie – po prostu mądrze.
NIECH ŻYJE TEATR !



JUBILEUSZ 250-LECIA TEATRU NARODOWEGO:

 HONOROWY PATRONAT PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ



INSTYTUCJE FINANSUJĄCE:

       

        

logo_PZU


PATRONI MEDIALNI JUBILEUSZU:


      
                      

   


  • Życzymy radosnej Wielkanocy!

    Z okazji Wielkanocy życzymy, aby świąteczne spotkania były piękną lekcją miłości i wzajemnej życzliwości! 

  • Kasy i rezerwacja w czasie świąt Wielkanocy

    29 marca telefoniczna rezerwacja biletów czynna w godz. 9:00–14:30, kasy Teatru są zamknięte. Od 30 marca do 1 kwietnia rezerwacja biletów oraz kasy są nieczynne.

  • Międzynarodowy Dzień Teatru 2024

    Wspólne święto! Ludziom teatru życzymy udanej pracy zespołowej, która będzie przynosiła doskonałe artystyczne efekty, a widzom – inspirujących teatralnych przeżyć!

  • W próbach: GRA SNÓW

    Próbujemy! Premiera Gry snów Strindberga w reżyserii Sławomira Narlocha już 13 kwietnia na Scenie przy Wierzbowej. 

  • PODRÓŻ | rozmowa ze Sławomirem Narlochem

    „Podążając za everymanem, chcemy odnaleźć sensy tej nieprzewidywalnej moralitetowej wędrówki” – mówi Sławomir Narloch. Reżyser pracuje nad Grą snów Strindberga. 

  • Repertuar kwiecień – maj

    Zapraszamy na premierę Gry snów Strindberga. Ponadto wśród wielu tytułów – Szekspirowski Wieczór Trzech Króli oraz Opowieści Lasku Wiedeńskiego von Horvátha.

  • TEATR DLA SENIORÓW I STUDENTÓW

    Bilety promocyjne dla seniorów i studentów w cenie od 30 do 50 zł – wiele propozycji w repertuarach kawietniowym i majowym. 

  • KRÓL LEAR – wybór recenzji po premierze

    Recenzenci i teatralni blogerzy dzielą się opiniami po premierze Króla Leara Shakespeare’a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

  • Ewa Wiśniewska – 60 lat na scenie!

    Ewa Wiśniewska obchodzi jubileusz 60-lecia pracy artystycznej. Wybitna aktorka została uhonorowana Złotym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Gratulujemy!

  • SONATA JESIENNA – 100 przedstawienie!

    Sonatę jesienną Ingmara Bergmana w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego 7 kwietnia przedstawimy po raz setny.

  • FREDRO na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

    Fredrę. Rok Jubileuszowy w reżyserii Jana Englerta pokażemy 18 i 19 kwietnia na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.

  • Trzytomowa publikacja o Jerzym Grzegorzewskim

    To. Biografia Jerzego Grzegorzewskiego Maryli Zielińskiej oraz album Jerzy Grzegorzewski 1939–2005 pod red. Janusza Górskiego dostępne w księgarni internetowej.

  • DUSZYCZKA – wspomnienie

    30 stycznia 2024 minęło 20 lat od premiery Duszyczki Różewicza w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. Zapraszamy do obejrzenia filmowego zapisu wspomnień!

  • Vouchery do Teatru Narodowego

    Długoterminowe vouchery do Teatru Narodowego to doskonały podarunek. Są dostępne online oraz w kasach Teatru. 

  • KLASA TN – 3. edycja projektu edukacyjnego

    Spotkania z młodymi ludźmi sprawiają nam mnóstwo radości! Już po raz trzeci zgłębiamy tajniki teatru z uczennicami i uczniami warszawskich szkół.

     

  • SZTUKA ROZMOWY. Podcast Teatru Narodowego

    Jak buduje się artystyczne relacje? Rozmowy z aktorkami i aktorami Teatru Narodowego. Zapraszamy do słuchania!

  • Recenzje po premierze CZEKAJĄC NA GODOTA

    Recenzenci i teatralni blogerzy dzielą się opiniami o spektaklu Czekając na Godota Samuela Becketta w reżyserii Piotra Cieplaka.

  • CZEKAJĄC NA GODOTA – zwiastun

    Zwiastun Czekając na Godota Becketta w reżyserii Piotra Cieplaka. Premiera spektaklu odbyła się 9 grudnia na Scenie Studio.

  • Heroizm trwania | premiera CZEKAJĄC NA GODOTA

    Trwanie – uparte i heroiczne. Premiera Czekając na Godota Samuela Becketta w reżyserii Piotra Cieplaka odbyła się 9 grudnia na Scenie Studio. 

  • Rozmowa z Piotrem Cieplakiem

    „Wszystko, co człowiek może zrobić – złorzecząc, przeklinając, wściekając się, to jednak… czekać” – mówi Piotr Cieplak o pracy nad Czekając na Godota Becketta. 

  • PCHŁA SZACHRAJKA – 10 lat od premiery!

    6 grudnia 2023 mija 10 lat od premiery Pchły Szachrajki Jana Brzechwy w reżyserii Anny Seniuk! Zapraszamy do obejrzenia materiału o tym wyjątkowym, łobuzerskim spektaklu.


  • Księgarnia internetowa

    Publikacje poświęcone dziejom teatru i jego twórcom, w ofercie także torby i saszetki ze zdemontowanych banerów. Zapraszamy do księgarni internetowej!

  • FREDRO. ROK JUBILEUSZOWY – recenzje

    „Niezwykły spektakl, pozornie utrzymany w konwencji próby, stał się zatrzymanym w czasie sądem nad dziełem wybitnego komediopisarza” – recenzje po premierze Fredry w reż. Jana Englerta. 

  • Stawiany na pomnikach i przed sądem

    Fredro. Rok Jubileuszowy w reżyserii Jana Englerta – premiera odbyła się 1 grudnia. W roku 2023 świętowaliśmy 230 rocznicę urodzin komediopisarza.

  • Eimuntas Nekrošius – piąta rocznica śmierci

    20 listopada 2023 roku minęła piąta rocznica śmierci Eimuntasa Nekrošiusa – jednego z najwybitniejszych europejskich twórców teatralnych ostatniego półwiecza.

  • OPOWIEŚCI LASKU WIEDEŃSKIEGO – recenzje

    „Znakomity spektakl”, „cały zespół aktorski gra koncertowo” – przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów o Opowieściach Lasku Wiedeńskiego.

  • OPOWIEŚCI LASKU WIEDEŃSKIEGO | zwiastun

    Premiera Opowieści Lasku Wiedeńskiego Ödöna von Horvátha w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej odbyła się 4 listopada na Scenie przy Wierzbowej.

  • OPOWIEŚCI LASKU WIEDEŃSKIEGO | premiera

    Cywilizacja na krawędzi, w kryzysie wartości – świat, który nie chce pomyśleć. Dramat von Horvátha w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. 

  • Martyna Kander nagrodzona za scenografię do ALICJI...

    Martyna Kander otrzymała trzecią nagrodę w Ogólnopolskim Plebiscycie Musicalowych Premier Sezonu 2022/2023 za scenografię do spektaklu Alicji Kraina Czarów

  • Jubileusze dyrekcji Teatru Narodowego

    Jubileusze – 25 lat dyrekcji Krzysztofa Torończyka w odbudowanym Teatrze Narodowym, 20 lat dyrekcji artystycznej Jana Englerta. 

     

  • Wojciech Faruga z Nagrodą im. Konrada Swinarskiego

    Wojciech Faruga za reżyserię Dekalogu został uhonorowany Nagrodą im. Konrada Swinarskiego przyznawaną przez miesięcznik „Teatr”. Serdecznie gratulujemy!

  • 80. urodziny Jana Englerta

    Jan Englert, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego, 11 maja obchodzi 80 urodziny! Z okazji jubileuszu życzymy nieustającej wiary w teatr!

  • 100. przedstawienie KORDIANA

    Kordian – dramat o trudnych polskich wyborach, polskim niebie i polskim piekle. 26 kwietnia 2023 roku spektakl zagraliśmy po raz setny! Z tej okazji przedstawiamy fotorelację zza kulis. 

  • Jan Frycz – 45-lecie pracy artystycznej

    Jan Frycz obchodzi jubileusz 45-lecia pracy artystycznej. Gratulujemy i życzymy wielu kolejnych aktorskich wyzwań i artystycznych spełnień!

  • Gustaw Holoubek | Wielka Improwizacja

    W setną rocznicę urodzin Gustawa Holoubka przedstawiamy Wielką Improwizację w jego wykonaniu. Nagranie pochodzi z premiery Dziadów w reżyserii Kazimierza Dejmka.




  • Jan Englert wspomina Gustawa Holoubka

    W setną rocznicę urodzin Gustawa Holoubka Jan Englert wspomina wybitnego aktora – „Gustaw Holoubek jest autorytetem, punktem odniesienia”.  

  • Gustaw Holoubek w Teatrze Narodowym

    W setną rocznicę urodzin Gustawa Holoubka przypominamy ten rozdział jego bogatej biografii artystycznej, który wiązał się z pracą w Teatrze Narodowym. 

  • 70. urodziny Sławomiry Łozińskiej!

    8 kwietnia Sławomira Łozińska obchodzi 70. urodziny! W tym roku przypada również 50. rocznica debiutu wybitnej aktorki w Teatrze Narodowym. Życzymy kolejnych wspaniałych ról!

  • Aktorki i aktorzy TN z Medalami Gloria Artis

    Małgorzata Kożuchowska, Sławomira Łozińska, Jarosław Gajewski i Arkadiusz Janiczek zostali uhonorowani Medalami Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

  • Piotr Cieplak z Nagrodą im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya

    Piotr Cieplak został wyróżniony Nagrodą im. Żeleńskiego-Boya za wybitne osiągnięcia w sztuce reżyserskiej, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji w Teatrze Narodowym.

  • Jan Englert – jubileusz 45-lecia pracy reżyserskiej

    Jan Englert po raz pierwszy reżyserował w 1978 roku. Jego najnowszą pracą reżyserską jest zrealizowany w Teatrze Narodowym Mizantrop Molière’a. 

  • Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej

    Z radością informujemy, że zrealizowany przez nas program dla szkół KLASA TN zdobył III nagrodę 13. edycji Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej.

  • Cykl POECI POLSCY online #kulturabezbarier

    Polska poezja w interpretacji Aktorów Teatru Narodowego – artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier.

  • Przedstawienia Teatru Narodowego online

    Spektakle Teatru Narodowego zrealizowane w Teatrze Telewizji – wybór ze zbiorów Ninateka.pl oraz Vod.TVP. 

Korzystając z serwisu internetowego Teatru Narodowego akceptujesz zasady Polityki prywatności oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Plik cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookie, kliknij tutaj