„Dziady” Mickiewicza – wykład Andrzeja Ledera
– wykład z cyklu Linia czasu. Teatr Narodowy wobec epok i wyzwań
Na scenach Teatru Narodowego w ciągu 250 lat jego historii odbyło się wiele istotnych premier. Istotnych pod wieloma względami: miały one wagę artystyczną, intelektualną, społeczną i polityczną. W roku jubileuszowym proponujemy wykłady, w których wybitni polscy intelektualiści podejmują tematy wywiedzione z najważniejszych dokonań Teatru Narodowego.
Andrzej Leder o swoim wykładzie: "Proponuję spojrzenie na Dziady Dejmka, a także całą ich polityczną i kulturową «oprawę» oraz walkę, która wokół nich się toczyła, jako na element budowania się nowego, liberalno-konserwatywnego konsensusu, który zasięgiem oddziaływania objął tak ówczesną władzę, jak tworzącą się opozycję. Mimo gwałtowności konfliktu, obie te formacje – tak ideowo coraz słabsza dyktatura jak szukająca nowego języka pozwalającego mobilizować opór społeczny opozycja – rozpoczęły wyścig o znaki i symbole tradycji narodowo-patriotycznej. W tym sporze ukształtował się zespół wyobrażeń, które rządzą nami do dzisiaj.”
Andrzej Leder
Filozof kultury, psychoterapeuta, profesor nauk humanistycznych. Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie i Uniwersytetu Warszawskiego. Kieruje Zespołem Filozofii Kultury w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.
Autor książek: Przemiana mitów, czyli życie w epoce schyłku. Zbiór esejów (1997); Nieświadomość jako pustka (2001); Nauka Freuda w epoce Sein und Zeit (2007), Prześniona rewolucja (2015).
Na zdjęciu: Dziady Adama Mickiewicza (1967), reż. Kazimierz Dejmek. Scena zbiorowa, na pierwszym planie Gustaw Holoubek (Gustaw-Konrad).Fot. Franciszek Myszkowski / Archiwum Artystyczne Teatru Narodowego
Pełen program wykładów z cyklu Linia czasu. Teatr Narodowy wobec epok i wyzwań →